Kayyum’ların görevi bu mu?

BUGÜN GAZETESİNE ATAMA YAPAN HAKİM YUNUS SÜER’E SORUYORUM:

“Paralel yapıya finans sağladığı” gerekçesi ile mahkeme tarafından Kayyum atanan Bugün Gazetesi CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek’in vaftiz edildiği ve Hristiyan olduğunu iddia etti. Bu haberler tartışıldı ama unutulan ana soruyu ben soruyorum.
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 20 Ekim’de Ankara 5. Sulh Ceza Hâkim’liğine şu taleple başvurdu:
“Şüpheli Hamdi Akın İpek’in yönetici ve ortağı olduğu şirketler aracılığı ile FETÖ tarafından toplanan himmet paralarını, yasal faaliyetlerden elde edilmiş gibi göstererek akladığı, örgüte finansal kaynak sağladığı, eğitim kurumları aracılığı ile FETÖ’ye eleman kazandırdığı, medya organları aracılığıyla örgüt mensuplarını suçtan kurtarmaya çalıştığının anlaşıldığından tüm şirketlerine kayyum atanmasının sağlanması…”
25 Ekim 2015 tarihinde Ankara 5. Sulh Ceza Hakimi Yunus Süer tarafından Koza İpek Holding ve 21 şirketine kayyum atanmasına hükmetti.
Kararda, MASAK ve bilirkişi raporlarında “şirketlerin ticari faaliyetten çok terör örgütüne yardım için çalıştıkları” tespiti yapıldığı öne sürülerek, “Bu sebeplerle, Hâkimliğimizce anılan şirketlerin yönetim organının yetkilerinin tümü ile devredildiği kayyum tayini zorunlu görülmüştür” denildi.
BURAYA KADAR HERŞEY HUKUKİ
Ancak atanan Kayyum heyeti ne Başsavcılığın ne de Mahkeme’nin talepleri için değil, medya organlarının Yazı İşlerine ve Haber merkezlerine el koymayı öncelik saydı ve bu görevlerdeki herkesi işten çıkardı.
O günden bu yana Hükümet yanlısı yayınları ile dikkat çeken medya kuruluşlarından Bugün Gazetesi CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke’nin Hristiyan olduğunu ve vaftiz edildiğini manşet haber ile ve gazetecilik kurnazlığı ile “ iddia etti”
Hakim Yunus Süer’e soruyorum:
Kayyumlara Hükümeti destekleyen yayınları yapma görevi verdiniz mi?
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının Kayyum atanması hakkındaki talebinde “Hükümet yanlısı yayın yapılması” talebi var mıdır?
Kayyumların görevi yasalarla, mahkeme kararları ile verilen görevleri değil, yandaş gazetecilik görevi yapmak mıdır? Bu görevi siz mi istediniz?
CHP Genel Başkan Yardımcısı hakkında yapılan yasalara aykırı yayın üzerine Kayyumları görevden almayı düşünüyor musunuz
Etnik bölücülük nedeniyle atadığınız Kayyumlar hakkında suç duyurusunda bulunacak mısınız?
Görevlerini mahkeme kararıyla yapmadıkları ortada olan bu medya kuruluşlarına basın meslek kuruluşları tarafından “ yansız atama” için gerçek gazetecileri atamayı düşünür müsünüz?
Böke hakkında yapılan yayından şahsen rahatsız oldunuz mu?
Ve bir sorum da Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Harun Kadalak’a;
Kayyumlar hakkında nasıl bir işlem yapacaksınız?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir