Kılıçdaroğlu koalisyon Davutoğlu seçim istiyor

KOALİSYON ZİRVESİNİN ŞİFRESİNİ ÇÖZDÜM
AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Başbakanlık Konutu’nda 4 saat 20 dakika görüştüler. Bu görüşmenin şifresini, “CHP Koalisyon için bastırıyor, AK Parti erken genel seçim için oyalıyor” diye çözdüm…
Seçmenin 7 Haziran mesajı, ”Türkiye’yi koalisyon hükümeti ile yönetin” şeklindeydi. Ve bu görev siyasi mantık gereği AK Parti ile MHP’nin yani benzer siyasi fikirlere sahip iki partinin koalisyon kurması şeklinde idi.
Ancak seçim sonuçlarının alındığı gecenin sabahında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “seçmen bize muhalefet görevi verdi” şeklinde idi ve o gün bugün Bahçeli AK Parti’ye koalisyon için yeşil ışık yakmadı.
Kemal Kılıçdaroğlu’nun “ Başbakanlık” teklifi dahi Bahçeli’yi ikna edemedi.
Kala kala AK Parti, CHP koalisyon hükümeti olasılığı ortaya çıktı ki CHP genel Başkanı Kılıçdaroğlu bu birlikteliğe ilk günden bu yana yeşil ışık yaktı.
Gerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gerek AK Parti kurmaylarının “erken genel seçim” düşünceleri CHP’nin koalisyon önerisi karşısında “bekleme odasına” alındı.
İki partinin kurmayları saatlerce çalıştılar ve raporlarını Genel Başkanlarına verdiler.
CHP kanadı ve Kılıçdaroğlu AK Parti ile Koalisyon için her türlü fedakârlığı ortaya koydular.
AK Parti başlattığı diyaloğu CHP’nin ortaya koyduğu bu olumlu tablo karşısında kesmedi, kesemedi.
Sonuçta Pazartesi gecesinde yaşanan Davutoğlu, Kılıçdaroğlu zirvesine kadar gelindi.
260 dakika yani 4 saat 20 dakika süren Zirve’de olumlu, olumsuz tüm detaylar karşılıklı olarak ele alındı, değerlendirildi.
İşte bu zirve gece yarısından sonra her iki partinin kulislerinde de yorumlanmaya başlandı.
Bu görüşmenin şifresini çözmek için her iki partinin kurmayları ile görüştüm ve ortaya, “CHP Koalisyon için bastırıyor, AK Parti erken genel seçim için oyalıyor” şekline sonuç çıktı.
Bakalım Kılıçdaroğlu başarıp AK Parti’yi koalisyon kurmaya ikna edecek mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir