Hak ve hukuk yerini bulsun

Ergenekon savcısı Zekeriya Öz ile 17 Aralık soruşturması savcıları Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç hakkında “yakalama emri” çıkarılması yetmez. Cemaat Savcıları ile Hâkimlerinin dava dosyalarındaki hukuksuzluğu ortadan kaldırmak için “yeniden yargılanma” hakkı verilmesi gerekir…
Türkiye’de Paralel Yapı olarak ortaya konan Fethullah Gülen Cemaatine mensup savcı ve hâkimlerin görevlerinden alınarak tayin edilmeleri, bir kısmının meslekten men edilmesi, bir kısmının tutuklanması ve Ergenekon savcısı Zekeriya Öz ile 17 Aralık soruşturması savcıları Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç hakkında “yakalama emri” çıkarılması ortaya yeni bir uygulama yapılması zorunluluğunu doğurdu.
Ergenekon, Balyoz, Fenerbahçe gibi bazı davaların Anayasa Mahkemesi tarafından “yeniden yargılanma” verilmesi ile Cemaat’in bir kısım mağdurları için hak ve hukuk yeniden tesis edilmeye çalışılıyor.
Ancak bu kararlar yetmez.
Cemaatçi savcı ve Hâkimlerin baktıkları tüm dosyaların yeniden yargılama imkânı verilmesi için Hâkim ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun ya da Adalet Bakanlığının karar alması gerekir.
Hak ve hukukun yerini bulması, Cemaatçi savcı ve hâkimlerin ortaya koyduğu yanlı ve art niyetli dava dosyaları tek tek belirlenmeli ve yeniden yargılanma hakkı çerçevesinde bu konuda mağduriyetlerin de giderilmesi gerekir.
Bir kısım mağdur Anayasa Mahkemesine başvurmuş olsa dahi bir çok mağdurun bu başvuruyu yapmadığı dikkate alınırsa Adalet Bakanlığı ve HSYK’nın bu konuda gerekli adımları atması hak ve hukukun yerin, bulması için önemlidir.
Diğer önemli bir konu da haksız ve hukuksuz yapılan telefon, fax, mail, sms gibi tüm dinlemelerin tamamen iptali, tapelerin imhası.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir