Kudüs başkent olmayacak mı? Yanıt bekliyorum…

Kudüs'ü filistin'in başkenti olarak tanıma kararımız

Terör devleti İsrail’in kahpe askerleri Filistin’de sivil halkı kadın, erkek, çoluk çocuk yaşlı genç ayırt etmeden katlediyor tüm dünya ise seyrediyor. Kahraman Türk ordusu PKK, PYD, YPG, DEAŞ terör örgütlerini sadece Türkiye’yi değil dünyayı terör tehdidinden tek bir sivile zarar vermeden yok ediyor ama birçok ülke tepki gösteriyor.

Önce şunu hatırlatayım. Biliyorsunuz Amerika Başkanı Donald Trump kanlı bir imza atarak ABD Büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma kararı aldı.

Kudüs başkent olmayacak mı? Bu soruya yanıt ararken şunu vurgulamak lazım: 13 Aralık 2017’de TBMM Genel Kurulunda, AK Parti, CHP ve MHP gruplarının imzasıyla okunan bildiride tüm devletler Doğu Kudüs’ü Bağımsız Filistin Devleti’nin başkenti olarak tanımaya davet edildi.

İslam İşbirliği Teşkilatı toplandı

Ayni gün Türkiye’nin çağrısı ile İstanbul’da toplanan İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Olağanüstü Zirvesi’nin sonuç bildirisinde, Doğu Kudüs’ü Filistin’in başkenti ilan etti ve tüm devletlere Doğu Kudüs’ü Filistin’in işgal altındaki başkenti olarak tanıma çağrısı yaptı.

Türkiye’nin Doğu Kudüs’te büyükelçilik açmak istediğini belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İnşallah o günler de yakın ve büyükelçiliğimizi hayırlısıyla orada açacağız” dedi.

Peki, AKP Hükümeti Doğu Kudüs’ün Filistin’in başkenti olarak kabul edilmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisine bir tasarı gönderdi mi?

Büyükelçiliğini Doğu Kudüs’e taşıdı mı?

Hayır, hayır…

Hangi İslam ülkesi meclisinde bu kararı aldı derseniz sadece İran’ın aldığı bilgisine ulaştığımı söyleyeyim.

İran parlamentosu İstanbul zirvesinden 14 gün sonra 27 Aralık’ta 290 milletvekilinin 207’sinin “evet” oyuyla Kudüs’ün tamamını Filistin’in ebedi başkenti ilan etti.

Eğer bu kararı alan İslam ülkesi olsun olmasın bir ülke varsa bana bilgi göndersin yayınlayayım.

MÜSLÜMAN ÜLKELER NEREDE?

İslam ülkeleri Doğu Kudüs’ü Filistin’in başkenti olarak kağıt üzerinde kabul ettiler ama bu eylemi meclis kararı alarak gerçekleştirmek için tek adım atmadılar.

Terör Devleti İsrail’in kahpe askerleri tüm bu gelişmelere kulak tıkayarak kendi topraklarında toplantı yapan Filistin halkına mermi yağdırarak onlarca sivili öldürüp yüzlercesini yaraladılar.

Kudüs başkent olmayacak mı? Yanıt bekliyorum...
Kudüs başkent olmayacak mı? Yanıt bekliyorum…

Erdoğan, “Ey Netanyahu, sen çok zayıfsın, çok garipsin, bir defa kendine çekidüzen ver. Biz teröristlerle uğraşıyoruz ama senin derdin teröristler değil çünkü sen terör devletisin.

Ve terör devleti olarak da işte Gazze’de Kudüs’te yaptıkların ortada. ‘Benim nükleer silahım var’ diye hava atma. Yeri geldiği zaman o nükleer silahlar da çalışmaz” diye İsrail’in bu saldırılarına tepki gösterdi.

İslam İşbirliği Teşkilatının 55 üyesinden ise İsrail’in yaptığı bu soykırıma karşı “tık” yok.

Şubat 2018’de Vatikan’a giden Erdoğan’ın Papa ile yaptığı görüşmede, “Kudüs’ün, BM kararları ve uluslararası hukuk tarafından belirlenmiş statüsünün muhafaza edilmesi” gerektiğini vurgulandı.

O günden sonra AKP Hükümeti Kudüs’ü Başkent ilan edecek bir kararı Meclis’ten geçirmedi ve konuyu gündeme bile getirmedi ama Başkan Trump’ın talimatı ile Amerika Kudüs’e Büyükelçilik yapılması için harekete geçti bile.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Erdoğan Papa görüşmesinden sonra ABD’nin İsrail Büyükelçiliği’nin Kudüs’e Mayıs 2018’de taşınacağını resmen açıkladı.

Kudüs üç semavi dinin kutsal mekanı ve dünyanın ortak kültür mirasıdır.

Filistin devlet Başkanı Mahmud Abbas, İstanbul’daki zirvede Filistin’in devlet olarak tanınması ve Birleşmiş Milletler (BM) üyeliği için gelecek hafta tekrar BM Genel Kurulu’na gideceklerini vurgulayarak şöyle konuştu:

“Eğer kabul etmezlerse bir sonraki hafta yine gideceğiz, her hafta gideceğiz.”

Abbas’ın her hafta başvurup vurmadığını da öğrenemedim. İsrail 1947’de Filistin’in “devlet” olarak kurulmasını kabul edilen BM kararını uygulamıyor.

Terör Devleti İsrail tek bir Filistinli kalmaması için toplu katliamlarına devam ediyor.
Türkiye ve dünya ülkeleri ise birkaç lafla bu soykırımı maalesef seyrediyor.

AKP Hükümeti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan Trump’ın ve İİT’nin kararları için ne yapacak?

Ya da bizim muhalefet ne yapacak?

The post Kudüs başkent olmayacak mı? Yanıt bekliyorum… appeared first on Sonsöz Gazetesi • Haberler, Güncel Haberler • Ankara Yerel Gazete.

Source: Orhan Uğuroğlu Sonsöz Yazıları