Kurtulmuş Zarrab ‘a ödül vermişti

Kurtulmuş Zarrab ‘a ödül vermişti. Mücevher sektöründe yılın ihracat şampiyonu ödülü Reza Zarrab ‘ın olurken, Zarrab ödülünü iki Bakan’dan aldı. Bu haberi hatırlayalım:

Kurtulmuş Zarrab ‘a ödülünü Türkiye İhracatçılar Meclisi 22. Olağan Genel Kurulunda vermişti.

Kurtulmuş Zarrab ‘a İhracatın Şampiyonları ödül töreninde Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ve TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ile ihracat şampiyonları 1. olarak ödül verdi.

İŞTE O HABER:

Kurtulmuş Zarrab ‘a Mücevher sektöründeki başarılı ihracaatından dolayı verdi. Volgan Gıda Dış Ticaret Limited Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Reza Zarrab aldı. Dikkat çekici şekilde kilo verdiği görülen Zarrab, ödülünü Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin elinden aldı.

TİM’DEN REZA ZARRAB AÇIKLAMASI

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı “TİM 22. Olağan Genel Kurulu ve İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni” ile ilgili bir açıklama yaptı.

TİM tarafından yapılan yazılı açıklama şöyleydi:

“Türkiye İhracatçılar Meclisimizin bugün gerçekleştirilen 22. Olağan Genel Kurulu’nda geleneğimiz olduğu üzere ödül töreni yapılmıştır. 2014 yılı ihracat verilerine göre Türkiye geneli ilk 10 firmanın yanı sıra, 26 farklı sektörde faaliyet gösteren ihracatçıların ilk üçüne başarı ödülleri verilmiş, bu şekilde toplam 78 ihracat ödülü sahibini bulmuştur.

Ödül alacak şirketler tamamen resmi kayıtlardaki ihracat performanslarına göre belirlenmektedir. Şirketler ise, adlarına ödül alacak kişileri kendileri bildirmektedir. Sahnede ödül veren Devlet protokolümüz ise kime ödül vereceklerini önceden bilmemektedir ve şirketlere ödül verme amacıyla protokol sırası gözetilerek 3.’ler, 2.’ler ve 1.’ler şeklinde devam eden akışa göre ödülleri takdim etmek üzere sahneye davet edilmektedirler. Bugün de ödüller protokol konuklarımız tarafından bu teamüle uygun şekilde takdim edilmiştir.

Zarrab’la ilgili bilgi isteyen Kurtulmuş, öğrendiği gerçekler karşısında şok yaşadı.

Reza Zarrab’a ödül veren Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un duyduğu pişmanlığın perde arkasında, ödül gecesi Volgam şirketi ve 17 Aralık soruşturma dosyası hakkında bilgi alması olduğu öğrenildi.

Kurtulmuş’un ödül töreninin ardından danışmanlarından Zarrab’ın adının geçtiği 17 Aralık dosyası ile ilgili detay istediği bildirildi. Bunun üzerine danışmanlar dosyayı inceledi. Hazırlanan bilgi notunu okuyan Kurtulmuş büyük şaşkınlık yaşadı.

HAYALİ İHRACATTAN RÜŞVETE KADAR

Takipsizlik kararı verilen 17 Aralık dosyasında İranlı işadamı Reza Zarrab’ın şirketi Volgam’la ilgili önemli iddialar yer alıyor.

Kurtulmuş zarrab 'a ödül verirken törene cumhurbaşkanı erdoğan'da katılmıştı
Kurtulmuş zarrab ‘a ödül verirken törene cumhurbaşkanı erdoğan’da katılmıştı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ’ın da katıldığı programda Reza Zarrab’a ödül veren Kurtulmuş’u daha sonra pişman ettiren iddialar arasında şunlar bulunuyor:

– Şirket, fezlekede sürekli ‘hayali ihracat’, ‘sahte evrak’, ‘rüşvet ilişkileri’ ve diğer paravan şirket iddialarıyla birlikte anılıyor.

SAHTE BELGE İDDİALARI

– Dubai’den İran’a gıda ve ilaç ticaretinde kullanılan şirketlerden biri. Türkiye üzerinden yapılan bu transit ticarette Halkbank kullanılmış.

– Hiç buğday yetişmeyen Dubai’den buğday alınmış gibi gösterildiği, 5 bin tonluk gemi ile 150 bin tonluk mal taşınmış gibi belge düzenlendiği ve dönemin Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan’ın bütün bu gayrı meşru işlere göz yumduğu iddia ediliyor.

KURTULMUŞ PİŞMAN OLMUŞTU

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin düzenlediği törende Reza Zarrab’a ödül verilmesi ile ilgili “Keşke töreni düzenleyenler kime ödül vereceğimizi önceden söylemiş olsalardı. Bu isme ödül vereceğimi biliyor olsaydım o karenin içinde yer almazdım” demişti.

VE AMERİKA’DA TUTUKLANDI

ABD Adalet Bakanlığı, kendi sitesinde yayınladığı açıklamada, Türkiye ve İran çifte vatandaşı 33 yasındaki Reza Zarrab’ın tutuklandığı açıklamasına ek olarak, İran vatandaşları olan 29 yasındaki Camelia Jamshidy ile 65 yasındaki Hüseyin Najafzadeh’nin de aynı suçlamalarla aranmakta olduklarını belirtti. Adalet Bakanlığı’nın açıklamasında, Reza Zarrab’ın işlediği suçlar ile ilgili olarak, Kraliyet Holding A.Ş., Durak Döviz , Al Nafees Döviz,; Royal Zümrüt Yatırımlar; Asi Kıymetli Madenler Turizm Otomotiv, ECB Kuyumculuk İç ve Dış Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, Güneş General Trading LLC. gibi kuruluşların da adı geçti.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir