Bakan Ala Canlı Bomba ‘yı Açıkladı

Bakan Ala Canlı Bomba ‘yı Açıkladı . İçişleri Bakanı Ala, İstanbul Taksim meydanında bombalı saldırıyı gerçekleştiren canlı bombanın DEAŞ bağlantılı Gaziantep doğumlu Mehmet Öztürk olduğunu açıkladı.

Bakan Ala Canlı Bomba ‘yı Açıkladı : “Teröristin DAEŞ terör örgütüyle bağlantılı olduğu gözükmektedir. Arkasında başka güçlerin olup olmadığı hususu da araştırılmaktadır. Şahsın emniyet ya da jandarmamızda herhangi bir arama kaydının bulunmadığı yönündedir. Şu ana kadar 5 gözaltı olmuştur” dedi.

Bakan Ala Canlı Bomba ‘yı Açıkladı ve bölgede devam edep operasyonlarla ilgili de, “7 ilçe Şırnak merkez, Nusaybin, Yüksekova, Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinin bir mahallesi. Buralarda operasyonlar devam etmektedir” açıklamasında bulundu.

İçişleri Bakanı Ala, İstanbul Taksim meydanında bombalı saldırıyı gerçekleştiren canlı bombanın DEAŞ bağlantılı Gaziantep doğumlu Mehmet Öztürk olduğunu açıkladı. Ala, “Teröristin DAEŞ terör örgütüyle bağlantılı olduğu gözükmektedir. Arkasında başka güçlerin olup olmadığı hususu da araştırılmaktadır. Şahsın emniyet ya da jandarmamızda herhangi bir arama kaydının bulunmadığı yönündedir. Şu ana kadar 5 gözaltı olmuştur” dedi.

Yapılan güvenlik zirvesinin ardından İçişleri Bakanı Ala, düzenlediği basın toplantısı ile İstanbul saldırısını gerçekleştiren canlı bombanın ismini ve hangi terör örgütü ile bağlantısını açıkladı. Açıklamalarının üç ana başlıkta olacağını belirten Ala, Nevroz Bayramı, terörle mücadele kapsamında sürdürülen operasyonlar ve İstanbul saldırısı ile bilgi verdi.

-İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞEN BOMBALI SALDIRI-

Saldırganın DEAŞ bağlantılı Mehmet Öztürk olduğunu belirten Efkan Ala ayrıntıları ise şöyle açıkladı:

“Teröristin kimliği belli olmuştur. Canlı bombanın 1992 Gaziantep doğumlu Mehmet Öztürk olduğu kesinleşmiştir. Teröristin DAEŞ terör örgütüyle bağlantılı olduğu gözükmektedir. Arkasında başka güçlerin olup olmadığı hususu da araştırılmaktadır. Şahsın emniyet ya da jandarmamızda herhangi bir arama kaydının bulunmadığı yönündedir. Şu ana kadar 5 gözaltı olmuştur. Terör ne şekilde olursa olsun bir insanlık suçudur. Terör küresel bir nitelik kazanmıştır. Terör bir insanlık suçudur ve bütün ülkeler işbirliği yapmak zorundadır. Ülkemizde de tüm kesimlerin fakatsız, amasız teröre karşı durmasıdır. Bu da teröristlerin eylem yapabilme iklimlerini kurutmak için çok önemlidir. Bu insanlığın meselesidir, buna karşı durmak ve devlet olarak gereğini yapmaktır. Hiç olmayacak şekilde çalışmak bizim görevimizdir. Ancak bunun bütün ülkelerde melanet bir şekilde olduğunu da unutmamak gerekir.”

Vatandaşların emniyeti için devletin tüm güçlerinin katılımlarını gözden geçirerek, alacağı ve alabileceği tedbirlerin gözden geçirildiğini anlatan Ala, “meselenin üzerine tüm yönleri ile gidilecektir. Türkiye’nin bu istikrarlı yürüyüşünü engellemeye yönelik bu tür faaliyetler karşısında ülke topyekün duracaktır. Bu günleri öyle aşacağız. Bu mesele üstesinde geleceğimiz bir husustur. Millet olarak kenetlenip meselenin üzerinde duracağız. Devlet olarak bütün mekanizmaları harekete geçirip yola devam etmek meselede alacağımız sonucu belirleyecektir” diye konuştu.

-NEVRUZ KUTLAMALARI-

Bakan ala canlı bomba 'yı açıkladı
Bakan ala canlı bomba ‘yı açıkladı

İçişleri Bakanı Efkan Ala, Nevruz Bayramı nedeniyle, vatandaşların güveni için alınan tedbirler hakkında açıklamalarda bulundu. Nevruz Bayramı’nın Türkiye’nin geleneğinde olduğuna dikkat çeken Ala, olabilecek bir provokasyonlara karşı gerekli tedbirlerin alındığını söyledi.

Ala şöyle dedi:

“Nevruz bir çok ülkede baharın gelişini kutladıkları bir bayramdır. Bizim geleneğimizde de Anadolu da bu anlayış içeresinde kutlanmaktadır. Biz de bugün aldığımız bazı tedbirleri paylaşacağım. Ülke genelinde 200 bin güvenlik görevlisi Nevruz’da asayişi sağlamak için görevlendirilmiştir. Bin 270 noktada güvenlik araması yapılmaktadır. Nevruz’a yakışır bir şekilde kutlamak için alınan tedbirlerdir. Güvenlik görevlilerimiz de vatandaşlarımıza en güzel biçimde davranışlarda bulunacaklardır. Vatandaşlarımızın da güvenlik birimlerimize yardımcı olmasını diliyorum. Aldığımız bu tedbirlerin uygulanıp, uygulanmadığının tespiti için de 161 müfettiş görevlendirilmiştir. 18 il ve ilçede nevruz için izinler verilmiştir. Vatandaşlarımızın güvenliği bakımından yapılmaması değerlendirilmiştir valilik ve kaymakamlıklar tarafından. Daha sonra yapılması için ertelemeler bildirilmiştir.”

-TERÖRLE MÜCADELE-

İçişleri Bakanı Ala, Güneydoğu illerinde terörle mücadele kapsamında yapılan operasyonlar ve sokağa çıkma yasağı ile ilgili de son gelişmeleri anlattı. Bölgede 7 ilçe ve Şırnak il merkezinde sokağa çıkma yasağının devam ettiğini açıklayan Ala, “Buralarda 24 saat esasına göre sokağa çıkma yasağı ve operasyonlar devam etmektedir” dedi. Cizre ve Silopi de ise operasyonların bittiğini ancak, sokağa çıkma yasağının devam ettiğini dile getirdi. Ala, Sur ve İdil’de operasyonlar tamamlandığını çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Bölgede gerçekleşen operasyonların vatandaşın huzuru için yapıldığını kaydeden İçişleri Bakanı şöyle devam etti: “Bölgede bir taş yerini değiştirmişse biz o taşı yerine koymak için çalışıyoruz. Her bakanlık vatandaşlar için seferberdir. Bu operasyonlarda zarar gören bütün vatandaşların ihtiyaçları giderilecek. Çukurlar kapatılmakta, barikatlar temizlenmektedir. Şu ana kadar bu alanda yaptığımız operasyonlar ve güvenlik hizmeti vatandaşlarımızın memnuniyetine mazhar olmuştur. Hiç kimse çocuğunun terörist olmasını istemez, hiçbir devlet de buna izin veremez. Türkiye Cumhuriyeti de kendisine yakışır biçimde, hukuk, demokrasi içinde yoluna devam etmektedir. Onların yerlerinden yurtlarından terörist baskısıyla ayrılmalarından dolayı sıkıntılar oluyor. Hiçbir vatandaşımız endişe etmesin. Bu operasyonları yürütüyoruz. Bir problemle karşılaştıklarında kendi başlarına kalacaklarını düşünmesinler. Gereken ihtiyaçları karşılamak taahhüdümüzdür.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir