Meclis kuruldu, sıra hükümette

GENEL YAYIN KOORDİNATÖRÜMÜZ VE MECLİS MUHABİRİMİZ SUAT ÖZER İZLEDİ…
Genel Kurul’da ilk yemini AK Parti Bursa Milletvekili engelli Bennur Karaburun yaptı. Karaburun’un kürsüye gelmesi için rampa hazırlandı. Karaburun’un yemin etmesinin ardından rampa görevliler tarafından kürsünün önünde alındı. Daha sonra 25. Dönem milletvekilleri sırayla yemin etmeye başladı.
Ankara milletvekillerine kadar yemin ettikten sonra Baykal ” Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve şehitlerimiz için bir dakikalık saygı duruşuna davet ediyorum” dedi.
TBMM Genel Kurulunda 25. Dönem 1. Yasama Yılı Açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara milletvekillerinin yemin töreni için Atatürk için yapılan 1 dakikalık saygı duruşunun ardından TBMM’den ayrıldı.
Demokrasinin beşiği Türkiye Büyük Millet Meclisi dün tarihi günlerinden birini yaşadı. 7 Haziran seçimin kazanan 4 siyasi partinin Milletvekilleri aileleri ile Meclis’e geldi. Onlarca Televizyon Meclis bahçesinden ve Genel Kurul salonundan canlı yayın yaptı.
Meclis bahçesi demokrasi şölenine döndü, Milletvekilleri ve aileleri ile söyleşi yapabilmek için çalıştılar. Yayıncılar yemeklerini de naklen yayın arabalarında yediler.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan törenle karşılandı. CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal en yaşlı üye sıfatıyla Başkanlık makamında yerini aldı ve ayakta bir açış konuşması yaptı. Baykal, “ Bizim dil, din, ırk farklılığımızla din ve inanç özgürlüğü ile 1. Meclis’ten bugüne kadar bu Meclis’te görev yapmışları anıyor, ölenlere rahmet diliyorum” diye konuştu.
Baykal “demokrasi ile çatışmayı değil birleştirmeyi barış ve kardeşlik üretebilirsek Türkiye’miz 21. Yüzyılın en parlak ülkelerinden birisi olacaktır. Tarihimize ve bize yakışan budur” dedi.
Bu arada HDP’den Milletvekili seçilen Leyla Zana 1991 yılında büyük tepki alan Meclis’te yaptığı Kürtçe yeminin aksine bu defa yeminini Türkçe olarak yaptı.