Muhalefet iki ayrı cephede savaşıyor

Seçime günler kala türkiye’de yeni siyasi tablo
AK Parti’nin 13 yıllık iktidarını sonlandırmak için muhalefetin ön plana çıkması ve oylarını arttırması ve Ahmet Davutoğlu’nun yetersiz kalması Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da muhalefet karşısında siyaset yapmasına neden oldu.
Türk siyaseti ilk kez çok değişik bir seçim propaganda dönemi yaşıyor. Halk tarafından seçilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da 7 Haziran seçimlerinde kurucusu olduğu AK Parti’ nin yanında, muhalefetin karşısında söylemleri ile yer aldı.
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun muhalefetin seçim vaatleri karşısında zayıf kalması, muhalefet partilerinin ekonomik vaatlerinin seçmen tarafından benimsenmesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da tarafsızlığı bir kenara bırakarak her gün bir toplantı ya da miting yaparak aktif siyasete girmesine ve muhalefet partilerine karşı tavır almasına neden oldu.
13 Yıl sonra işsizliğin ve fakirliğin artması vatandaşların gelir seviyelerinin düşmesi, emeklilerin geçim sıkıntısı yaşaması muhalefetin 7 Haziran seçimlerinde AK Parti’nin en büyük dezavantajı oldu.
Bu durumu AK Parti’nin yumuşak karnı olduğunu gören muhalefet partileri seçim beyannamelerini ekonomik vaatler üzerine kurdu.
Siyasetin deneyimli ismi ve 12 yıl Başbakanlık yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AK Parti’nin oy kaybına neden olacağı, hatta iktidarı kaybetme olasılığını görünce, muhtarlarla, toplu açılışlarla, işadamları ile yaptığı toplantılarla siyasete ağırlık vermeye ve muhalefete cephe almaya mecbur kaldı.
Muhalefet partileri ekonomik vaatleri ile siyaset yaparken Cumhurbaşkanı Erdoğan gerek HDP gerekse CHP ve MHP’ ye karşı açık açık isim vererek aktif siyasette yer aldı.
İşte bu durum Türkiye’de ilk kez muhalefet hem iktidar partisi AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile hem de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı siyaset yapma zorunda kaldı.
Erdoğan muhalefetin ekonomik hamlesine karşı dini ve terör olaylarını ön plana çıkartarak siyasetin oy artışını engelleme çabasına girdi.
Bu durumda tarafsızlık yemini eden Cumhurbaşkanı taraf olmak zorunda kaldı. Muhalefetin Yüksek Seçim Kurumu nezdindeki başvuruları da boşa çıkınca Cumhurbaşkanı+Başbakan ve AK Parti iş birliği muhalefet karşı cephe oluşmasına neden oldu.
Hayırlı seçimler Türkiye…