Özel radyo ve TV’lerin de baba’sıydı

MESLEĞE BAŞLADIĞIM 1969 YILINDAN BU YANA DEMOKRASİ’NİN BABASINI İZLEDİM
1960 askeri müdahalesinin ardından Türk siyasetine imzasını atan merhum Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel askeri müdahalelere rağmen hiçbir zaman pes etmedi, demokrasiye inandı direndi sonuçta Cumhurbaşkanı olarak aktif siyasete veda etti. Bilinmeyen bir anımı sizlere anlatayım.
Çok zordur sevdiğiniz bir insanın ölümünün arkasından yazı yazmak. Dün Türk demokrasisi ile Özel Televizyon ve Radyoların da Baba’sı olan Süleyman Demirel’i kaybettik.
Biz gazeteciler için siyasileri izlemek bir görevdir kuşku yok ki hangi partiyi sevdiğimiz, hangi partiye oy verdiğimiz önemli değildir.
Önemli olan karşılıklı saygı ve sevgi ile siyasetçi-gazeteci ilişkisini kurmak çok önemlidir ki biz gazeteciler için Demirel basın özgürlüğünün savunucusudur.
İster lehine, ister aleyhine yazın Demirel hiçbir zaman biz gazetecilere tavır almaz, tam tersine hepimizi kucaklardı.
Rahmetle anarken Demirel’in özel radyo ve televizyonlara Anayasa yasağına ilişkin bir anımı anlatayım.
Türkiye’nin ilk özel radyo ve televizyonu STAR 1 Magic Box rahmetli Turgut Özal döneminde Almanya’dan yayına başladı. Hatta Özal’ın oğlu Ahmet ile Cem Uzan ortak idi.
Anayasa değişmediğinden Erdal İnönü “Korsan TV “ olarak nitelendirdi. O günlerde Demirel Davos’a gitti ben de STAR Ankara Temsilcisi olarak canlı yayın yapmak üzere kendisini izledim.
Ayni otelde kalıyorduk ve odalarımızda STAR TV yoktu. Otel Müdürüne Başbakan Süleyman Demirel’in ve Türk heyetinin odasındaki televizyonlara Eutelsat uydusundan yayın yapan STAR TV yayının verilmesini istedim müdür “ çok kolay hemen ayarlatırım “ dedi ve yayın verildi.
Hemen koruma müdürüne, “STAR ana haberde bu akşam Başbakanın Davos haberi var ve odasından 47. Kanaldan izleyebilir dedim.
Rahmetli Demirel yayını izlemiş ve beni odasına çağırdı. Anlat bakayım Orhan Almanya’dan yaptığınız yayın hem burada İsviçre’de hem Türkiye’de nasıl izleniyor?” diye sordu.
Almanya’dan uyduya yayın gönderildiğini, Eutelsat uydusunun kapsama alanında Türkiye’de olduğundan 60 santimlik çanak antenlerle izlendiğini anlattım. Kendisi ile söyleşi yaparken, “ Sayın Başbakanım siz yıllarca ‘konuşan Türkiye’ sloganı verdiniz, medyanın önemini vurguladınız. İşte ilk özel televizyon bu çek sesliliğin öncüsü oldu ve her partinin haberini serbest şekilde yayınlıyor. Tabii reklamların vergisini de Almanya’ya ödüyor” dedim
Rahmetli Süleyman Demirel, “ evet ama bizim de siyasetçi olarak teknolojiyi geriden değil, ileriden izlememiz lazım. Bu yayınlara da Anayasa değişikliği ile izin vermemiz lazım” diye özel ve radyo yayınları için bir anlamda müjde verdi.
Özal’ın vefatı, Demirel’in Cumhurbaşkanı olmasından sonra Tansu Çiller hükümeti döneminde benim de her toplantısına katıldığım Anayasa ve Yasa değişikliği yapıldı ve Türkiye’de yüzlerce televizyon ve radyo kurulmasına olanak sağlandı.
Rahmetli Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel’in mekânı Cennet, ruhu şad olsun. Ailesinin ve Türk Milletinin başı sağ olsun.
NOT: Yengem Nezihe Uğuroğlu’nun vefatı nedeniyle başsağlığı mesajlarını gönderen, cenaze namazına ve Kabristana gelen akrabalarıma, başta imtiyaz sahibimiz Abdi Pehlivan ve Yazı İşleri Müdürümüz Cafer Külahlıoğlu olmak üzere meslektaşlarım ile arkadaşlarıma acılı günümüzde beni ve ailemi yalnız bırakmadıkları için şükranlarımı sunuyorum.