Özel Tim nerede…?

Terörün önlenmesi için kırsalda, dağlarda PKK’ya karşı yürüttükleri operasyonlarla terörün durma noktasına gelmesinde Türk Silahlı Kuvvetlerine de büyük katkı sağlayan Polis Özel Harekât Timleri son yıllarda unutuldu. Terörün kentlere sıçradığı günümüzde polis özel timlerinin eksikliği ortaya çıktı.
Dönemin Başbakanı rahmetli Turgut Özal tarafından kurulan Özel Harekât Timleri kırsalda olsun dağlarda olsun Türk Silahlı Kuvvetleri ile koordineli şekilde PKK’nın yok edilmesinde çok önemli görevler üstlendi.
19 Nisan 1984’den 14 Ocak 1988’e kadar 4 yılı aşkın süre ile Emniyet Genel Müdürlüğü yapan 20 ve 21. Dönem ANAP milletvekili olan Saffet Arıkan Bedük’ ü aradım ve son aylarda kentlerde yoğunlaşan terör olaylarından söz ederek polis özel timlerinin neden ve nasıl kurulduğunu sordum.
PKK’ya gerek kentlerde, gerekse kırsalda büyük zarar vererek Askeri birliklere destek veren Özel Harekât mensubu polislerin başarı olduklarını vurgulayan Bedük, “ terörle mücadelede asker ve polis işbirliği başarıyı getirir. Rahmetli Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın döneminde kürdü, kürtten korumak için geçici köy korucusu sistemini getirdik, özel harekât polisini kurduk, Genelkurmay ile işbirliği yaparak bu polisleri çok başarılı şekilde eğittik.” Dedi.
Bedik, “Özel eğitimli harekât polislerinin dağda yaşadıklarını, asker ve yerel köy koruyucularla işbirliği yaptıklarını, halka sorunlarına yardımcı olma eğitimleri de verildi için halkla da bütünleştiler. Askerle, Köy koruyucuları ile birlikte PKK terörünü yok denecek seviyeye kadar gerilettiler. Hatta PKK köy korucularını hain ilan etti” diye konuştu.
Temmuz ve Ağustos aylarında PKK’nın yerleşim yerlerinde terör olaylarını yoğunlaştırması kamuoyunda Özel Tim olarak bilinen özel harekât polislerini akıllara getirdi.
Çözüm sürecinde silahları bırakıp sınır ötesine çıkacaklarını beyan eden PKK’lıların tam tersine kırsaldan kentlere yerleştikleri ve daha fazla sayıda terörist ile daha fazla patlayıcı ve silahla örgütlendikleri ortaya çıktı.
Gerek Milli İstihbarat Teşkilatının gerekse Polis istihbaratın bu konuda son 2 yılda gerekli istihbaratları sağlamadıkları da son terör olayları ile ortaya çıktı.
Kuşku yok ki çözüm daha önce PKK’ya karşı yapılan topyekûn mücadele ile mümkün olur. Yani askeri ile polisi ile köy korucuları ile koordineli olarak yapılacak mücadele PKK’yı ortadan kaldırabilecektir.
Bu mücadelenin temelinde ise siyasi çözüm yatmaktadır ki Meclis’e 80 Milletvekili ile giren HDP’nin bu konuda gerekli desteği aktif olarak vermesi gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir