Parsel parsel zararına satış

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek EGO eski garaj arsasını “Kat Karşılığı” vermek yerine TOKİ – Emlak Konut aracılığı ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yakını Fatih Erdoğan’a satılmasına neden oldu.

Melih Gökçek’in Büyükşehir Belediyesine “kat karşılığı” yöntemi ile sağlayacağı RANT’lar yani yüksek gelirler, arsa satışı yapılarak kaybedildi. Bu arsaları alanlar ise yüksek rant gelirlerine kavuşuyorlar. Gökçek Cemaate satışlardan pişman olduğunu açıklamıştı.
RANT NE DEMEK: Korkut Boratav’a göre rant, daha geniş bir yorumla, belki de “avanta” teriminin anlamına da geçerek şöyle tanımlanır: “devletin çeşitli uygulamalarla bireysel, endüstriyel veya sektörel olarak özel teşebbüs lehine herhangi bir çıkar avantajı yaratması; bu avantajın realizasyonu ve paylaşımıdır.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in mülkiyeti Belediyeye ait olan arsaları “kat karşılığı” vermek yerine satması tepkilere yol açıyor. Bu satışlar bir bir ortaya çıkıyor.
Neden mi?
Açıklayayım:
Eğer arsanızı Ankara’da kat karşılığı verirseniz ki konumuna göre en az % 50 ile müteahitlere verirseniz o binanın yarısı sizin oluyor.
Eğer arsa olarak satarsanız üzerine yapılacak yapının ancak % 10-15’ini alıyorsunuz.
Bu durumda arsanızı satarsanız zarar, kat karşılığı verirseniz kar edersiniz.

HAŞİM KILIÇ’IN DAMADINA RANT

26 Şubat 2016 tarihi Sonsöz Gazetesinde yer alan “Büyük Rant tam 33 kat” başlıklı haber büyük ses getirdi. Haberde Anayasa Mahkemesi eski başkanı Haşim Kılıç’ın damadı ve ortağı ile yapılan “bina-arsa” takası ile Ankara Büyükşehir Belediyesinin 90 milyon lira zarara uğratıldığı ortaya çıktı.
Ortaya çıkan rant bu takas ile Melih Gökçek tarafından damat ve ortağına bırakıldı.
BENİM MEMURUM İŞİNİ BİLİR
Rahmetli Cumhurbaşkanı Turgut Özal, “ Benim memurum işini bilir” sözü talebesi Melih Gökçek ile yaşadığım bir olay sonucu söylenmişti.
Gökçek’te rant dağıtmakta merhum Özal’ın bu sözünü hak eden uygulamalar yapıyor.
Takas ya da satışlar yasalara uygun yapılıyor ama ortaya çok açık bir şekilde rant aktarımı çıkıyor.

BU RANT DA ERDOĞAN’A

Ankara’nın “tek taş yüzüğü” olarak adlandırılan EGO eski garaj ve Fen İşleri arsasının da “kat karşılığı” yerine 1 milyar 258 milyon liraya Fatih Erdoğan ve ortağına satıldı.
Bu kıymetli arsa da kat karşılığı verilmedi.
Rant yine belediyenin değil alıcının oldu.
Bu arsayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın akrabası olduğu iddia edilen Fatih Erdoğan aldı.
Erdoğan Gökçek’in TOKİ’ye devir ettiği ve Emlak Konut ihalesi ile satılan 124 dönümlük EGO eski garaj arsasına konut, ofis, AVM, okul, hastane ve otel yapacak.

PROJE BAŞLATILDI

Fatih Erdoğan ve ortağının projesine göre bu arsa üzerinde 750 bin metrekare satılabilir alan çıkıyor.
Ankara’da bu tür binaların metrekaresi ortalama 10 bin liradan satılıyor. Bu durumda Erdoğan ve ortağı bu satıştan en az 7,5 milyar lira kazanacaklar.
Arsayı kaça satın almışlardı?
1 milyar 258 milyon liraya aldılar. Bayındırlık birim fiyatlarına göre bu proje için 2 milyar lira harcasalar arsa dahil yaklaşık 3,3 milyar dolara mal edecekler.
Erdoğan ve ortağının cebine kalacak rant yaklaşık 4,2 milyar lira.

BELEDİYENİN KAYBI NE KADAR?

Ankara Büyükşehir Belediyesinin cebine 2010 yılındaki bu satıştan giren para ne kadar?
1 milyar 258 milyon lira.
Kat karşılığı verselerdi 750 bin metrekarenin yarısı yani 375 bin metrekaresi Belediyenin malı olacaktı.
Metrekaresini 10 bin liradan satsa Belediyenin kasasına 3 milyon 750 bin lira girecekti.
Arsa parasını bu paradan düşersek Belediyenin kar karşılığı vermemesinden doğan zararı ne kadar?
2.242.000.000.-
Yani 2 milyar 242 milyon lira.

ERDOĞAN’IN AKRABASI MI?

AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu üyesi Asuman Erdoğan ’ın eşi olan Pasifik İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın akrabası olduğu iddia ediliyor. Kendisi de Rizeli olan Fatih Erdoğan’ın eşi AKP MKYK’dan Asuman Erdoğan’ın, Recep Tayyip Erdoğan’ın hem köylüsü hem de akrabası olduğu belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir