PKK’nın Amerikan malı patlatıcısı

PKK’nın Amerikan malı patlatıcısı yakalandı. Türk Silahlı Kuvvetleri 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığınca Cudi dağında yaptığı operasyonda hayret yaratan AlphaFire adlı ileri teknoloji ürünü müthiş bir uzaktan kumanda cihazı ele geçirildi.

PKK’nın gerek canlı bomba gerek bombalı araç ve gerekse yollara, mazgallar, köprü altlarına tuzakladığı bombaları Amerikan malı bu AlphaFire adlı cihazla patlattığı anlaşıldı.

PKK’nın Amerikan malı patlatıcısı Ağrı ilinin Anılmış-Kemerli bölgesinde icra edilen operasyonda ele geçirildi. Operasyonda 3 terörist ölü olarak ele geçirildi.

Operasyonda ele geçirilen malzemeler Genelkurmay Başkanlığı tarafından medyaya iletildi.

Bu malzemeler arasında bulunan Amerikan malı AlphaFire adlı bu cihaz dikkatimi çekti ve internetten yaptığım araştırmada 140 Amerikan dolara satıldığı ve nakliye bedeli ödendiği takdirde dünyanın her yerine kargo ile gönderildiğini öğrendim.

Pkk’nın amerikan malı patlatıcısı
Pkk’nın amerikan malı patlatıcısı

Amerika’da cihazı üreten ve satan firmanın müşteri temsilcisi ile görüştüm.
Adının verilmesini istemeyen müşteri temsilcisi, “bizden bu cihazları satan alanların kimliklerini araştırma yetkimiz yok. Sadece cihazı göndereceğimiz isim ve adresi alıyoruz. Tabii ödemenin de yapılması gerekli “ dedi.

Çanta şeklinde satılan bu cihazda 12 adet ateşleme yapan ünite olduğunu, 2 adet ana kontrol ünitesi olduğunu öğrendim.

2 kilometre uzaktan bir patlayıcının ateşlenerek patlama sağlanabilmesi bu cihazla mümkün.

Bir çanta 12 ayrı patlamada kullanabiliyor.

Medya bu tür patlamalardan sonra cep telefonu ile patlatıldığı haberlerini verirken askerler tarafından ele geçirilen bu cihaz gösterdi ki PKK Amerika malı ileri teknolojiye sahip elektronik teçhizat kullanıyor.

4 adet küçük kalem pille çalışan ateşleme cihazı ile 9 volt pille çalışan kumanda cihazı 433.92MHz radyo dalgası üzerinden sinyal ile patlamayı sağlıyor.

Patlatma çantasi alphafire 12qs
Patlatma çantasi alphafire 12qs

Bir çanta halinde 12 adet ateşleme cihazı ile 2 kumanda cihazı olarak satılan bu teçhizatta kullanılan ateşleme cihazı 5 cm eninde 5 cm boyunda ve 4 cm kalınlığında.

Bu ateşleme cihazı plastik kaplı olduğu için metal detektörlerle de yakalanamıyor.

Ankara, İstanbul, Diyarbakır, Cizre, Gaziantep ve daha pek çok yerde meydana gelen canlı bomba patlamaları ile yollar, menfezler, binalar gibi yerlerdeki patlamaların bu ve benzeri uzaktan kumandalı ateşleme cihazları ile yapıldığı anlaşılıyor.

Uzmanlar bu tür uzaktan patlatma özelliğine sahip cihazların Türkiye’ye girmesinin yasak olduğunu vurguladılar.