Rantçılar köşeyi döndü

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İLE MERKEZ BANKASININ FAİZ KAVGASININ SONUCU
ERDOĞAN’ IN “FAİZLER DÜŞSÜN” ÇAĞRISI ÜZERİNE 10 MİLYON LİRASI İLE 12 OCAK’TA DOLAR ALAN RANTÇILAR, 27 ŞUBAT’ TA DOLARLARI İLE TÜRK LİRASI ALINCA BANKALARIN YILLIK FAİZLERİNİ 46 GÜNDE KAZANDILAR…
Döviz kurları, altın, borsa gibi yatırım araçları zaman zaman rantçılara inanılmaz kazançlar sağlıyor.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Merkez Bankasının faizlerinin yüksekliğinden şikâyet etmesi üzerine 12 Ocak 2015 tarihinde 10 milyon liraları ile Amerikan doları almaları rant gelirleri için başlangıç oldu.
Rantçılar örnek vermek gerekirse 10 milyon liraları ile Merkez Bankası dolar satış kuru olan 2,2966 liradan 12 Ocak’ ta 4 milyon 354 bin 262 dolar 82 cent aldılar.
Merkez Bankası aylık toplantısında faiz oranlarında binde 25 gibi bir indirim yaptı. Ancak bu indirim Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yeterli bulunmadı ve eleştirilerini muhtarlar toplantısında da sürdürdü
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Yardımcısı Babacan ve Merkez Bankası Başkanı Başçı arasındaki tartışmalar izlenirken Başbakan Davutoğlu’da devreye girdi ve yardımcısı Babacan ile saatler süren bir toplantı yaptı.
Gerek Babacan’ın gerekse Başçı’ nın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ ın, “ Faizleri indirin” çağrısına karşı direnmeleri doların üst üste tarihi rekorlar kırmasına neden oldu.
26 Şubat’ ta Erdoğan çok sert bir açıklama daha yaparak, “ Vatanı satmak yüksek faizle kötü yönetimle emeği heba etmekle olur “ dedi.
Bu açıklama da yeni rekor getirdi ve bir dolar 27 Ocak itibarı ile 2,5120 seviyesine yükselince rantçılar da ellerindeki dolarları sattılar.
Yukarıdaki örnek ile rantçının 12 Ocak’ ta aldığı 4 milyon 354 bin 262 dolar 82 cent tekrar Türk Lirasına çevirince 46 günde elde ettikleri vurgun 937 bin 908 lira oldu.
Eğer vatandaş ayni miktardaki parasını ayni sürede bankaya yatırsaydı sadece 115 bin 890 lira faiz geliri elde edecekti.
İşte faiz kavgasının ekonomimizde yarattığı müthiş rantın öyküsü…