Rezalete adım adım

TRABZONSPOR’U KİMLER NEDEN, NASIL KORUYOR?

Fenerbahçe otobüsüne silahlı saldırı ile suikast yapıldı,
Hakemler Başkan tarafından rehin tutuldu,
Hakemin kırmızı kartı alınıp hakeme gösterildi,
Ve hakem dövüldü…
Trabzon Fenerbahçe maçında hakeme yapılan tekmeli, yumruklu saldırı “Trabzonspor’u kimler neden koruyor?” ya da “neden caydırıcı cezalar verilmiyor?” sorularını akla getirdi.
Tam 1 yıl önce yani 4 Nisan 2015’de Çaykur Rize maçından sonra havaalanına giden Fenerbahçe otobüsüne Trabzon’un Sürmene ilçesinde silahlı saldırı yapıldı.
Hedefin şoför olduğu saldırıda yaralanan şoför hayatını kaybetseydi otobüsün denize uçması bir felakete yol açabilirdi ancak ucuz atlatıldı.
1 yıldır olayın failleri hala yakalanamadı.
Trabzonspor’un hakemlere yönelik tepkisi bu kez 24 Aralık’ta sahasında oynadığı ve 2-2 biten maçtan sonra yaşandı.
Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu, “Yöneticilerime, sabaha kadar, ben gelene kadar o hakem, o stattan çıkmayacak’ dedim.” Sözleri üzerine hakem Çağatay Şahan ve hakem heyeti 4 saat statta rehin kaldı.

ERDOĞAN TELEFON AÇINCA 03.47’DE HAKEMLER BIRAKILDI

O gece saat 03.00’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İbrahim Hacıosmanoğlu’nu arayarak, hakemlerin bir an önce güvenli şekilde stadyumdan çıkarılmasını istedi.
Bunun üzerine Trabzon’daki yönetici arkadaşlarına ulaşan Hacıosmanoğlu, hakemlerin çıkarılması talimatını verdi. Saatler 03.47’yi gösterirken, tüm yöneticiler ve kulüp personeli soyunma odası koridorlarını boşalttı.
Trabzon Valisi Celil Öz de yaptığı açıklamada “Yöneticiler hakemleri rehin aldı gibi bir algı oluştu, böyle bir şey yok” diye olayı örtbas etmeye çalıştı.
Trabzonspor Kulübü ise yaptığı yazılı açıklamada, “Hakemlerin hakem odasında beklemeleri kendi tasarrufları olup oda kapısı kendileri tarafından kilitlenmiştir” denildi.
Başkan Hacıosmanoğlu’nun televizyonlarda yayınlanan sözleri ise Cumhuriyet Savcılarını harekete geçirmedi. Hakkında herhangi bir dava açılmadı.
Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu Başkan Hacıosmanoğlu’nu Merkez Ceza Kuruluna sevk etmedi, Hakemler de hakkında şikayette bulunmadılar.
Başkanı Yıldırım Demirören’in, “ Hakemler şikayetçi olurlarsa Hacıosmanoğlu 10 yıl hapis cezası alabilir” dedi ama hakemler de şikayetçi olmadılar.

HAKEMDEN KIRMIZI KART KAPMA REZALETİ

Bu yıl 21 Şubat’ta oynanan ve Galatasaray’ın Trabzonspor’u geriden gelip 2-1 yendiği maçın hakemi Deniz Ateş Betinel, Trabzonsporlu futbolcu Luis Pedro Cavanda’ya 3. kırmızı kartı çıkarmasının ardından tepki gösteren Salih Dursun hakemin elinden aldığı kırmızı kartı Betinel’e gösterdi. Protestosunun ardından Salih, kırmızı kartla oyun dışına atıldı.
Futbol Federasyonu bu olay üzerine Salih Dursun’a sadece 3 maç ceza verdi.
ŞİMDİ ŞU YAŞANAN OLAYLARA

TEK TEK SONUÇLANDIRALIM:

Fenerbahçe otobüsüne silahlı saldırı ile suikast yapıldı failleri yakalanamadı.
Hakemler Başkan tarafından rehin tutuldu. Başkana ne Federasyon ne de Yargı tarafından ceza verilmedi.
Hakemin kırmızı kartı alınıp hakeme gösterildi, sadece 3 maçtan men cezası verildi.
Ve hakem dövüldü…
Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma açtı.
Bakalım Futbol Federasyonu hakemlerine bu kez sahip çıkacak mı?