Rusya ile yeni çok büyük kriz

Rusya ile yeni çok büyük kriz. Rus SU34 bombardıman savaş uçağının sınır ihlali yaparak Nusaybin’ın yakınını bomba attığı da iddia edildi.

Rusya ile yeni çok büyük kriz. Dışişleri Bakanlığı dün Rus Hava Kuvvetleri’ne ait bir adet SU-34 uçağının saat 11:46’da Türk hava sahasını ihlal ettiğini açıkladı.

Rusya ile yeni çok büyük kriz şöyle gelişti:

İşte Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasının tamamı:

Dün (29 Ocak 2016) TSİ 11:46’da RUSYA FEDERASYONU Hava Kuvvetlerine ait bir adet SU-34 uçağı Türk hava sahasını ihlal etmiştir.

İhlal öncesinde, RUSYA (Rusya Federasyonu) uçağı, Türk hava radar unsurlarınca defalarca Rusça ve İngilizce ikaz edilmiştir. Ülkemizce ve NATO tarafından yapılan açık uyarılara rağmen, bu ihlal de RUSYA’nin sorunların tırmanmasına yönelik eylemlerinin yeni ve somut bir göstergesidir.

İşte Suriye sınırında düşürülen Rus uçağı

Türk hava sahasını ihlali eden bir savaş uçağının Suriye sınırındaki Kızıldağ bölgesinde düşürülmesinin ardından, bu uçağın kime ait olduğu tartışılmaya başlandı. Cumhurbaşkanlığı kaynakları, düşürülen jetin bir Rus uçağı olduğunun tahmin edildiğini duyurdu.

Uçağın düşmesinin ardından Anadolu Ajansı’nın ilk geçtiği haberde, “Cumhurbaşkanlığı kaynakları, Türkiye’nin hava sahasını ihlal ettiği ve uyarılara da aldırmadığı için angajman kuralları çerçevesinde düşürülen uçağın Su 24 tipi Rus uçağı olduğunu kaydetti” denildi.

AA daha sonra ikinci bir haber servis ederek, “Kaynaklar, Türkiye’nin hava sahasını ihlal ettiği ve uyarılara da aldırmadığı için angajman kuralları çerçevesinde düşürülen uçağın Rus uçağı olduğunun tahmin edildiğini belirtti” ifadesini kullandı.

Rusya bölgede daha çok Su-30 ve Su-24 tipi uçaklar kullanıyor. Bu uçaklar, nispeten eski olan Mig-23’lere kıyasla daha gelişmiş teknolojilere sahip.

Sukhoi Su-24, 1970 ve 1980’li yıllarda Sovyetler Birliği’nin her türlü hava koşulunda görev yapabilen en gelişmiş havadan tecrit ve saldırı uçağıydı. İki koltuklu ve çift motorlu uçak, eski Sovyet cumhuriyetleri hava kuvvetleri envanterlerinde bulunuyor.

Suriye’nin Bayır Bucak bölgesinde Suriye ve Rusya savaş uçakları bir süredir Türkmenleri de hedef alan hava saldırıları düzenliyordu. Hatta Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa Türkiye ve koalisyon güçlerine, Türkmen birliklerine acilen uçaksavar göndermeleri çağrısı yapmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Rusya, Türkiye’nin egemenlik haklarını ihlal etmeye devam etmesi durumunda…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türk hava sahasını tekrar ihlal eden Rus uçağıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Erdoğan şu açıklamaları yaptı:

Erdoğan ve rusya ile yeni çok büyük kriz
Erdoğan ve rusya ile yeni çok büyük kriz

“Dün öğle saatlerinde (Rusya) Hava Kuvvetleri’ne ait olduğu tespit edilen bir savaş uçağı, bizim hava sahamızı ihlal etti. İngilizce ve Rusça olarak tüm ikazlara rağmen gerçekleşen bu ihlali Rusya’nın bölgedeki krizi tırmandırma çabasının bir sonucu olarak görüyoruz.

İhlal edilen hava sahası aynı zamanda NATO hava sahası olduğu için konu NATO’nun da takibindedir. Zaten bizden önce NATO bu tespiti yapmış bulunuyor. Rusya, Türkiye’nin egemenlik haklarına yönelik bu ihlallerine devam etmesi halinde sonuçlarına katlanmak mecburiyetinde kalacaktır

Suriye’nin sınırımıza yakın bölgelerindeki sivil hedeflere yönelik saldırılar bizde endişe meydana getirmektedir. Rusya’nın bölgedeki operasyonlarının terörle mücadeleyle hiçbir ilgisinin olmadığı, tamamen Suriye rejimini ayakta tutma çabasına dönüştüğü açıktır. Bu saldırıların DAEŞ’le yakından uzaktan alakası yoktur. DAEŞ mevzilerine yönelik herhangi bir adım söz konusu değildir.

Bu tür sorumsuz adımların, ne Rusya Federasyonu’na, ne NATO-Rusya ilişkilerine, ne de bölgesel ve küresel barışa faydası yoktur, tam tersine ciddi zararı vardır. Bütün bu hususlar, dün akşam Dışişleri Bakanlığımıza davet edilen Rusya Büyükelçisine açıkça anlatılmış, yaşanan olaylar şiddetle protesto edilmiştir. Bu arada da ben Dışişleri Müsteşarımıza, Rusya tarafıyla görüşün, ‘Sayın Putin ile bizzat görüşmek isterim’ demişimdir. O andan bu ana kadar henüz kendilerine ilettiklerini fakat oradan bir dönüş olmadığını, bizim Büyükelçiliğimiz buraya bildirmiştir.”

Bu hususlar dün akşam Bakanlığımıza davet edilen RUSYA Büyükelçisine tekraren ifade edilmiş, bahse konu ihlal kuvvetle protesto edilmiş ve kınanmıştır.”

NATO’dan Rusya’ya “Sorumlu davran”
Türk hava sahasının bir Rus savaş uçağı tarafından tekrar ihlal edilmesine NATO da tepki göstererek Moskova’ya sorumlu davranma çağrısı yaptı. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg yaptığı yazılı açıklamada, daha önceki olayların bu tür bir davranışın ne kadar tehlikeli olduğunu gösterdiğini belirterek, “Rusya’ya sorumlu davranma ve NATO hava sahasına tam saygı gösterme çağrısında bulunuyorum” dedi.
Türk yetkililerin tüm uyarılarına rağmen Rusya’nın bir kez daha hava sahası ihlalinde bulunduğunun altını çizen Stoltenberg, “Rusya bu tür ihlallerin tekrar yaşanmaması için gerekli tüm önlemleri almalıdır. Ankara ve Moskova arasında doğrudan teması memnuniyetle karşılıyor, serinkanlı olunması ve gerginliğin düşürülmesi çağrısı yapıyorum” ifadelerini kullandı. NATO’nun Türkiye’yle dayanışma içinde olduğunu vurgulayan Stoltenberg, “NATO, müttefikimiz Türkiye’nin toprak bütünlüğünü destekliyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir