Şehitler var Sendikalar 1 Mayıs kutluyor

Şehitler var Sendikalar 1 Mayıs kutluyor. Mardin Nusaybin’de 3 Asker, Gaziantep’te Bombalı saldırıda 1 Polis Şehit oldu ama Türk-İş, DİSK ve HAK-İŞ 1 Mayıs kutlamaları yapıyor. Vatandaşlar sosyal medyadan Sendikaların kutlamalarına tepki gösteriyorlar.

Şehitler var Sendikalar 1 Mayıs kutluyor ama bazı gruplar da Taksim’e yürümek istiyor. Eylemciler polisin müdahalesi üzerine dağıldı.

Şehitler var sendikalar 1 mayıs kutluyor
Şehitler var sendikalar 1 mayıs kutluyor

Şehitler var Sendikalar 1 Mayıs kutluyor. Taksim ‘de Divan kavşağında toplanan 40 kişilik bir gruba polis müdahale etti. “Halkevleri” pankartı taşıyan grubu dağıtmak için polis tazyikli su kulandı.

 

ŞİŞLİ’DE 3 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

1 Mayıs nedeniyle Şişli Camii önünde polis yoğun güvenlik önlemleri aldı.
Yoldan geçen araçlarda ve otobüslerde arama yapan polis ekipleri şüpheli gördükleri kişilerin çantalarına baktı. Araçların bagajlarını da arayan polis ekiplerinin güvenlik önlemleri sürerken, şüphe üzerine durdurulan bir taksideki 3 kişi arama sırasında slogan atınca gözaltına alındı. 3 kişi, polis aracına bindirilerek emniyet müdürlüğüne götürüldü. Öte yandan bir kişi polis ekiplerini görüp kaçtı. Polis arkasından giderken kaçan şüpheli yakalanamadı.

ŞİŞLİ’DE GÖZALTINA ALINAN 6 KİŞİNİN ÜZERİNDEN MOLOTOFKOKTEYLLERİ VE HAVAİ FİŞEK ELE GEÇİRİLDİ

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle Taksim’e çıkmak isteyen sırt çantalı 6 kişi Piyalepaşa Bulvarında durduruldu. Grubun üzerinde ve çantalarında yapılan aramada molotofkokteylleri, havai fişek, pankart ve soda şişesi ele geçirildi.
Gözaltına alınan biri kadın 6 kişi polis aracıyla götürüldü.

BEŞİKTAŞ ‘TA TAKSİM’E YÜRÜMEK İSTEYEN GRUBA MÜDAHALE

Beşiktaş’ta Taksim’e doğru yürüyüşe geçen Halkın Kurtuluşu Partisi(HKP) üyesi bir gruba polis müdahale etti. Ellerinde büyük bir HKP pankartı ile bayrakları bulunan yaklaşık 20 kişilik grubu polis, Barbaros Bulvarı’nda durdurdu. Polis, çevrelediği gruptakileri tek tek gözaltına aldı. Gözaltı sırasında eylemcilerin direnmesi üzerine polisle aralarında arbede çıktı. Bunun üzerine polis, biber gazı kullandı. HKP üyeleri yaka paça gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar gözaltı için hazır tutulan polis minibüsüne üst araması yapılarak bindirildi. Gözaltı aracı daha sonra emniyete hareket etti.

Hak-İş Konfederasyonu tarafından bu yıl Sakarya’da Kent Meydanı’nda gerçekleştirilecek olan 1 Mayıs kutlamaları başladı.

Sakarya Kent Meydanı’nda düzenlenen kutlama etkinliklerinin hazırlıklarına başladıklarını belirten Hak-İş Genel Sekreteri Osman Yıldız, “Biz Hak-İş olarak 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı Sakarya’da kutluyoruz” şeklinde konuştu.

HAZIRLIKLAR BAŞLADI

Hak-İş Sakarya İl Temsilcisi Mehmet Mesut Gökdemir açıklamalarda bulundu. Yaptığı açıklamada Gökdemir, “1 Mayıs Kutlamasının hazırlıklarını 2 aydır sürdürüyoruz. Bugün de kutlama yapılacak alanda çalışmalarımızı tamamladık. Bu sene Hak-İş Konfederasyonu’nda Sakarya kutlamalar için seçildi. Sakarya huzur şehridir, sanayi şehri, tarım şehri. İnşallah Sakarya’da güzel ve huzurlu bir şekilde 1 Mayıs’ı kutluyoruz. Bu sene Sakarya Kent Meydanı’nda işçi arkadaşlarımızın hakkı ve gür sesini duyuracağız.

“DÖRT TARAFI İHTİŞAMLI OLACAK”

Kutlama alanının dört tarafında da bayrak ve süslemeler yapıldığını kaydeden Yıldız, “Sadece tek noktada değil, alanın dört tarafında platformlar kurduk. Alanın yanındaki binada devasa Türk Bayrağı astık, Karşı tarafa Hak-İş ve Sloganlarımıza ilişkin pankartlarımız, Gar tarafına da Sendikalarımızın bayrakları asıldı. En büyük platformlardan birini kurduk. Alanın her tarafına hakim bir platform oldu. Görsel bir şölen oluşturmak istiyoruz. Mesajlarımızı en iyi vereceğimiz şekilde bir ortam oluşturduk” dedi.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ YOĞUN OLACAK

Güvenlik önlemlerine ilişkinde açıklamalarda bulunan Yıldız, “Bize güvenliğin sıkı tutulacağı belirtildi. Bizde kazasız belasız en güzel şekilde kutlamamızı gerçekleştireceğiz. Güvenlik konusunda polis teşkilatımıza güveniyoruz” ifadelerini kullandı.

TÜRK İŞ ÇANAKKALE’DE

Türk-İş Başkanlar Kurulu bu yıl ki ‘1 Mayıs Emek Dayanışma ve İşçi Bayramında’ kutlamaları Çanakkale’de gerçekleştiriliyor.

Akkurt yaptığı açıklamada, Türk-İş Bursa Bölge Başkanımızla birlikte Türk-İş Çanakkale İl Temsilciliği olarak Valilik ve Emniyet Müdürlüğüne gerekli izinleri alındı.

İSTANBUL

1 Mayıs için resmi kutlama alanı olarak ilan edilen Bakırköy Halk Pazarı Meydanı’nda tüm hazırlıklar tamamlandı. İşçiler kutlama alınına gelmeye başladı. Kutlama yasağının sürdüğü Taksim Meydanı’nda ise çok sayıda polis, güvenlik bariyerleri ve TOMA ‘lar ile olağanüstü önlemler alındı.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları için hazırlıklar akşam saatlerinde başladı. Bakırköy Meydanı’nda kurulan Cumartesi pazarının akşam saat 18.00 itibariyle kalkmasının ardından belediye araçları tarafından çöplerden temizlenerek yıkandı.

Ardından meydanda sahne, platform ve teknik alt yapı çalışmalarına başlandı. Çalışmalar Sabah saatleri itibariyle sona erdi. Organizasyonu yapan firmanın teknik sorumlusu Mesut Kılıç, “Taksim’e göre biraz farklı o yüzden de bu alanda kitleye ulaşmak açısından LED ekranlar kuruldu. Buraya 500 bin kişilik bir ses sistemi kuruldu. Yani beklenen kitle odur” dedi.

TAKSİM’DE ÖNLEMLER ÜST DÜZEYDE

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü etkinliklerine izin verilmeyen Taksim Meydanı ve çevresinde ise polisler, sabahın ilk ışıklarıyla birlikte görev yerlerini almaya başladı.

Taksim’e çıkan sokak ve caddeler bariyerlerle kapatıldı. Bölgeye çok sayıda zırhlı polis aracı ve TOMA yerleştirildi.