Siyaseti kilitleyen tek adam Erdoğan

– 10 Ağustos’ta Cumhurbaşkanı seçildi
– Başbakanlık için yapılan binayı Cumhurbaşkanlığı Sarayı yaptı
– 7 Haziran’da AK Parti için siyaset yaptı, muhalefete hücum etti
– Başkan olacağım oy verin dedi, seçmen onay vermedi
– Seçmen, “ koalisyon” istedi Erdoğan karşı çıktı
– CHP, AK Parti koalisyonuna tam destek verdi,
– Erdoğan Davutoğlu’na,” koalisyon intiharın olur” dedi
CHPAK Parti koalisyonuna izin vermedi
AK Parti’nin iktidardan düşmesinin HDP’ye bağladı
– Dolmabahçe mutabakatını yok saydı
– Çözüm sürecini bitirdi, PKK terörü yine hortladı
12 Yıllık Başbakanlığı döneminden sonra 10 Ağustos 2014’de Cumhurbaşkanı
seçilen Recep Tayyip Erdoğan 7 Haziran seçiminde “Başkanlık” istemi ile AK Parti’yi tek başına iktidarda tutabilmek için siyaset sahnesine indi, muhalefete hücum etti seçmenden 400 Milletvekili istedi.
Ancak seçmen Başkanlık sitemine de, tek başına AK Parti iktidarına da karşı çıkacak bir oy tablosu ortaya koyarak ülkenin koalisyon ile yönetilmesini istedi.
Davutoğlu’nun AK Parti’nin CHP ile görüşmelere başlatması ile kamuoyunda koalisyon beklentisi arttı.
Her iki partinin yaklaşık % 65 oy oranına sahip olması iş çevreleri tarafından da istenen bir koalisyon birlikteliğini ortaya koyuyordu.
7 Haziran’dan bu yana günler hızla geçiyor ve koalisyon görüşmeleri yapıyorlar zannıyla medya ve Türkiye’de her kesim umutla AK Parti – CHP koalisyonunu bekliyordu.
Ancak bu süreç içerisinde yorum yapmayan Cumhurbaşkanı Erdoğan partiler arası kurulların çalışmalarının tamamlanmasından sonra liderler görüşmelerine başlanıldığında, “ koalisyona karşıyım” mesajları vermeye başladı.
Davutoğlu, Kılıçdaroğlu’nun nihai görüşmesinin yapılacağı Perşembe gününden bir gün önce Muhtarlara hitap eden Erdoğan’ın, “ Koalisyon Davutoğlu’nun intiharı olur” tehditlinde bulunması üzerine 1,5 saat süren görüşme “uyuşmazlıkla” sonlandı.
Bu sonuç ile yeniden erken genel milletvekili seçim gündeme geldi. Çünkü MHP ve HDP AK Parti ile koalisyon yapmayacaklarını ısrarla açıklıyorlardı.
CHP ve Kılıçdaroğlu ise AK Parti ile koalisyonu,” oy kaybedeceğimizi biliyoruz ama CHP’nin oy kaybı ülkenin kaybı yanında hiç önemli değil” diyerek erken seçimin ülkede yaratacağı krize dikkat çekiyordu.
Evet, Davutoğlu açısından 2 ihtimal vardı.
Birinci ihtimal Erdoğan’ı dinlemeyip CHP ile koalisyon kurmak, ikinci ihtimal ise kurmamak ki Davutoğlu ikinci yolu uyguladı.
Çünkü Erdoğan’ın “intihar” sözünün arkasında AK Parti Genel Başkanlığı’nı da kaybetmekte vardı.
Sonuçta Cumhurbaşkanı Erdoğan siyasetin kilidini açmak yerine siyaseti kilitleyen tek adam olarak son 35 yıldır Türkiye’de yaşanmayan bir krize yani erken seçime
Türkiye’yi götürüyor.
Bakalım Erken Seçimde seçmen Erdoğan’ın istediği gibi AK Parti’yi yine tek başına iktidar yapacak mı? Yoksa başlayan oy ve güç kaybı bu seçimde de AK Parti’yi daha zor durumlara düşürecek mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir