Süleyman Şah Tahliye Operasyonu

[embedyt]https://www.youtube.com/watch?v=W4tag14whBI[/embedyt] Süleyman Şah operasyonunun detayları
Türkiye Suriye topraklarında kalan Süleyman Şah Türbesi’ne operasyon düzenledi.

Operasyonda 38 asker Türkiye’ye getirildi. Karakol Türkiye sınırına daha yakın bir noktaya taşınıyor. Asker yine Suriye’de bir toprak parçasını kontrol altına aldı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, twitter’dan flaş açıklamalar yaptı. Açıklamada Süleyman Şah’ın naaşının da geçici olarak Türkiye’ye getirildiğini duyurdu. Açıklamada “Ecdadımızın emaneti Süleyman Şah’ın naaşı Suriye içindeki yeni mekanına geçici olarak nakledilmek üzere ülkemize getirilmiştir. Süleyman Şahın naaşının nakledileceği Suriye Eşmesinde bir bölge ordumuz tarafından kontrol altına alınmış bayrağımız göndere çekilmiştir” denildi.

Süleymah Şah Saygı Karakolu’nda görev yapan 38 bordo bereli Türkiye’ye getirildi. Operasyon sırasında meydana gelen kaza sonucu karakolda görev yapan 1 asker şehit oldu….

Saat 07.00 sularında Mürşitpınar Sınır Kapısı’ndan giriş yapan bazı zırhlı araçlar Suruç tarafına yöneldi. Bu araçların üzerlerinde Ş-10 ve Ş-11 gibi numaralar yazıyordu. Söz konusu araçların plakalarının ilk numaralar dışında büyük bölümü bantla kapatılmıştı. Bu araçların operasyona katıldığı belirtiliyor. Bu araçlardan kısa bir süre sonra ise bir otobüs konvoyu Mürşitpınar tarafına doğru hareket etti.

TÜRBE DE NAKLEDİLİYOR

Operasyonda sadece personelin değil, türbenin de nakledildiği belirtiliyor. Türbedeki naaşlar ve sandukalar da Türkiye sınırına ancak Suriye topraklarında bir noktaya getirildi. Süleyman Şah ve 2 askerin sandukalarının alındığı belirtiliyor. Süleyman Şah’ın naaşı şu an Türkiye’de. Kısa süre içinde kontrol altına alınan Suriye Eşmesi’ndeki yeni yere dini törenle nakledilecek. Dışişlerinden yapılan açıklamada “Dışişleri Bakanlığı: Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu, Süleyman Şah’ın kabriyle birlikte bu defa, Suriye’de sınırımıza mücavir Suriye Eşmesi köyünün kuzeyinde ve aynı büyüklükteki araziye geçici olarak taşınmıştır” denildi.

KRİPTOLU MESAJDAN SONRA DÜĞMEYE BASILDI

Karakolda görev yapan askerlerin birkaç gün önce Genelkurmay Karargahı’na geçtikleri şifreli istihbarat raporlarında, bölgede özel koşulların oluşmaya başladığı, karakola her an bir saldırı ihtimalinin arttığı, karakolun bulunduğu bölgede PYD ve IŞİD’in yakında büyük bir çatışmaya gireceği bilgisi iletildi. Bu raporlar doğrultusunda askerlerin bölgede her türlü provakasyonun hedefi olabilecekleri değerlendirildi ve harekat için karar verildi.

BAŞBAKAN’DAN TWITTER’DA FLAŞ AÇIKLAMALAR

-Ecdadımızın emaneti Süleyman Şah’ın naaşı Suriye içindeki yeni mekanına geçici olarak nakledilmek üzere ülkemize getirilmiştir.

-Bugüne kadar büyük bir onur ile görev yapan Süleyman Şah Saygı Karakolu personeli de TSK’nın Şah Fırat operasyonu ile yurda dönmüşlerdir

-Süleyman Şahın naaşının nakledileceği Suriye Eşmesinde bir bölge ordumuz tarafından kontrol altına alınmış bayrağımız göndere çekilmiştir

-Her türlü riski barındıran çatışma ortamında Suriye toprakları içesinde gerçekleştirilen bu son derece başarılı operasyon nedeniyle…

-Türk Silahlı Kuvvetlerimizin kahraman personelini bir kez daha tebrik ediyorum.

SÜLEYMAN ŞAH TÜRBESİ

Suriye’nin Halep iline bağlı Karakozak Köyü sınırları içinde bulunan ve Türkiye’nin kendi sınırları dışındaki toprağı Süleyman Şah Türbesi, sınıra 30 kilometre uzaklıkta bulunuyordu. Buradaki Süleyman Şah Saygı Karakolu’nda Şanlıurfa’daki 20’nci Zırhlı Tugay 3’üncü Hudut Alayı 2nci Tabur Komutanlığı’na bağlı askerler nöbet tutuyordu.