Teknoloji yasakları böyle çiğner geçer

Tarih 1990 öncesi, Türkiye’de sadece devlet tekelinde TRT yayınları var. Anayasa’da YASAK var ve özel sektörün Radyo ve Televizyon yayını yapması kesinlikle YASAK. Meclis’te Anayasa maratonun yayını yasaklanınca Star TV’nin Anayasa’daki yasağı nasıl deldiğini anlatayım da sözü bugüne getireyim istedim.

1986 yılında Intelsat adlı uydudan Avrupa’ya televizyon ve radyo yayınları başlatıldı.
1990 yılında ise çok genç bir işadamı olan Cem Uzan sahneye cesaretle çıkıyor ve Türkiye’nin ilk özel televizyonu STAR1 Magic Box adı ile yayını başlatıyordu.
Gençler bilmezler, orta yaş ve üstü de çoktan unutmuşlardır diye hatırlatayım.

Eutelsat F-5 uydusunun kapsama alanı içinde Türkiye’de vardı. Yayın merkezi Almanya’da kuruldu ve 60 santimlik çanak anten kurarak evine uydu alıcı bağlatanlar bu ilk özel Türk Televizyonunu izlemeye başladılar.

Böylece Anayasa’da yer alan yasak delinmiş oldu. Çünkü Yayın Türkiye2den yapılmıyordu.
Dönemin SHP Genel Başkanı merhum Erdal İnönü, “Korsan TV” demesi üzerine SHĞ örgütleri mahkemelerde anayasaya aykırılık gerekçesi ile “kapatma” davaları açtılar.
Kırıkkale Mahkemesindeki davaya ise avukat olmadan ben katıldım ve STAR TV Ankara Temsilcisi olarak savunmamı harita üzerinden yapınca yargıç bilirkişiye havale etti. Gelen rapor, “Türkiye’den yapılmayan bir yayının Anayasa’yı çiğnemesi mümkün değildir” şeklinde olunca mahkeme beraat kararı verdi Yargıtay’da onayladı.
Bu konudaki detaylar benin anılarımda önemli yer tutar.

Herkes merhum Turgut Özal özel radyo ve televizyonlar için Anayasa’yı değiştirdi diyor ama yanılıyorlar.
Dönemin Başbakanı merhum Süleyman Demirel’i izlemek için Star TV temsilcisi olarak Davos’a gittiğimizde ayni otelde kalıyorduk.
Otelin teknik müdürüne, “odalarda Eutelsat uydusundan yayın yapan STAR TV yok Türkiye’nin Başbakanı da izlesin yayını verir misiniz?” diye sordum. Tüm odalara verildi Star TV yayını.

Demirel’in koruma müdürü Şükrü Beye 44. Kanalı açıp Başbakana izletmesini söyledim.
Haberler başlayıp Star TV’de Davos temaslarını görünce Demirel beni çağırttı. Ona yayının Almanya’dan nasıl yapıldığını A4 kağıda çizerek anlatınca, “desene De Facto bir durum var. Teknoloji Anayasa’yı delmiş. Biz de bu deliği değişiklik yapıp özel radyo ve televizyonları yasal hale getirerek kapatmalıyız” dedi.
İşte Türkiye Büyük Millet Meclisi Televizyonun “yasak” konulduğu için yayınlamadığı Anayasa görüşmelerini CHP Milletvekillerinin cep telefonları ile hem de HD formatında çekip yayınlamaları üzerine bu anım aklıma geldi.
Sonsöz; teknoloji yasakları böyle çiğner geçer