Türkiye partisi olamıyorlar

CHP VE MHP’NİN SEÇİMLERDE BAŞARISIZ OLMALARININ EN ÖNEMLİ NEDENİ:
1 Kasım seçim sonuçlarına Türkiye haritası üzerinden bakınca tablo çok net şekilde ortaya çıkıyor. AK Parti’nin Türkiye’nin büyük çoğunluğunu sarı renge boyaması kuşku yok ki başta siyasi partiler tüm vatandaşların dikkatini çekiyor. İşte bu tablonun yorumunu yapalım bugün.
7 Haziran’da % 40’lara düşen oy oranı AK Partiyi tabiri caizse kamçılarken, rakipleri günlük gelişmelere takılıp kaldılar.
AK Parti kurmayları yurdun dört bir yanına dağılarak bu oy kaybının nedenlerini araştırdı ve parti üst yönetimine sundu.
Yapılan hatalar ortadan kaldırılırken Milletvekili listelerinde de önemli değişiklikler yaptılar.
Sonuçta 2002’den bu yana sağladıkları başarıyı 1 Kasım seçiminde tekrarladılar.
2002 – 2007 – 2011 seçimlerinde yaşanan AK Parti başarısı 1 Kasım seçiminde tekrarlandı.
Şimdi gözünüzün önüne seçim sonrası yayınlanan bu 3 fotoğrafı getiririn. İşte muhalefetin başarısızlığının fotoğrafı budur.
Tespit bu da çözüm ne?
Çözümü kısaca “Erbakan modeli” diye tanımlayabiliriz.
Erbakan modeli şudur. İl, ilçe, beldelerin parti yönetimleri sokak-sokak, ev-ev gezerek üye kaydı yaparlardı ki bunu günümüzde AK Parti başarı ile yapıyor.
Beldelerin, ilçelerin, illerin tanınmış bilinen ailelerinden, iş adamlarından, esnaftan kimseler partiye davet edilip üye yapılıyor ve tüm bu yörelerde partisi için taban oluşturuyor.
Bu yörelerde yapılan anketlerde partiyi yönetecek kişiler tespit ediliyor ve bunlara görevler veriliyor.
Sıra Milletvekili adayı yapılmaya geldi mi adaylar arasından en fazla beğenilen, en çalışkan, yöresinde en sevilen kişiler arasından anketler yaptırılarak Milletvekili aday adayları belirleniyor.
Bu aday adayları Genel Merkezde kurulan komisyonlardan sıra ile geçip, mülakatlar yapıldıktan sonra oluşan sıralama Genel Başkan’ın Başkanlığında MKYK ya da MYK gibi partinin en üst kurullarında kesinleştiriliyor.
Vatandaşlar her yörede partiye davet edilip üye yapılıyor ama burada kalmıyor. Çünkü hemen hemen her ay toplantılar, sergiler, kermesler düzenleniyor ve seçmen oralara davet edilerek bire bir ilişkiler kuruluyor.
İşte şimdi CHP ve MHP’ye düşen görev budur.
Eğer Türkiye Partisi olmak istiyorlarsa, önümüzdeki 2019 seçiminde başarılı olmak istiyorlarsa gün bugündür, çalışmak, eksikleri tamamlamak, yeni bir anlayışla partilerini tüm Türkiye’de iddialı hale getirmek zamanıdır.
Günler su gibi gelir geçer. Bu çalışmaları yapan parti 2019’de iktidara talip olabilir. Yoksa yine avuçlarını yalarlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir