Türkiye’yi mi suçladı..?

22620912927_08e9d942d8_nPUTİN, IŞİD’E G-20 ÜYELERİNİN DE OLDUĞU 40 ÜLKEDEN FİNANSAL DESTEK SAĞLANDIĞINI AÇIKLADI

Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan bu suçlama karşısında neden sessiz kaldı? Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, G-20 Zirvesi’nde sert bir çıkışta bulundu. Putin, terör örgütü IŞİD’e 40 ülkeden finansal destek sağlandığını, bu ülkeler arasında G-20 üyelerinin de olduğunu iddia etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan zirvenin kapanışında bu suçlamaya yanıt vermedi.

G20 Zirvesi Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in şok suçlamasıyla kapandı. Putin, terör örgütü IŞİD’e 40 ülkeden finansal destek sağlandığını, bu ülkeler arasında G-20 üyelerinin de olduğunu iddia etti.

Aradan bir gün geçmesine rağmen Türkiye dahil hiçbir G20 üyesi Putin’in bu suçlamasına yanıt vermedi, bu suçlamayı ret etmedi.

Çok manidar geldi bana bu sessizlik. Sizler ne düşünüyorsunuz bilemem ama en azından Türkiye’nin güçlü bir itiraz yapması gerekmez miydi?

Türkiye’nin ev sahipliğinde başarılı G20 Organizasyonuna imza atarken Rus lider Putin’in bu suçlamasına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanıt vermesi, en azından Türkiye’nin IŞİD’e finansal destek sağlayan ülke olmadığını açıklaması gerekmez miydi?
Erdoğan’ın İsrail Cumhurbaşkanına “one minute” çıkışı gözümün önüne geldi. Erdoğan’dan Putin’e bir yanıt bekledim.

Ama Erdoğan bu suçlamaya Türkiye adına yanıt vermedi, itiraz etmedi.
Hani denir ya, “ sükût ikrardan gelir”
Yani sessiz kalırsanız size yapılan suçlamayı kabul etmiş olursunuz ki umarım Türkiye en kısa sürede bu suçlamayı reddeder.
Putin uzaydan ve uçakla çekilen fotoğraflardan petrol yüklü konvoyların uzunluğunun onlarca kilometreyi bulduğunu vurgulayarak G20 üyesi ülkeleri şöyle suçladı:
“Terör örgütü IŞİD’e 40 ülkeden finansal destek sağlanıyor, bu ülkeler arasında G20 üyesi ülkeler de var.”
İşte bu fotoğraflar, bu bilgiler ve Putin’in korkunç denecek suçlaması karşısında G20’nin 19 ülkesi sessiz kalırken ev sahibi Türkiye’yi temsil eden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sessiz kalması dikkatimi çekti.
Umarım Türkiye gerek Cumhurbaşkanı, gerek Başbakan tarafından bu önemli suçlamaya en kısa sürede yanıt verir.
Vermezse mi?
Siz anladınız ne demek istediğimi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir