Uzan: Keyifle seyrediyorum

Cem UzanCem Uzan yok vaatleri var” haberimiz için aradı
Türkiye’ nin en yüksek cirolu holdinglerinden birinin başında iken, “ Türkiye kötü yönetiliyor” diyerek 10 Temmuz 2002 tarihinde Genç Partiyi kuran Cem Uzan henüz çiçeği burnunda siyasetçi iken 3 Kasım 2002’de yapılan seçimde 3 aylık propaganda ile % 7,25 oy aldı.
Genç Partinin 2002 ve 2007 seçimlerinde yayınladığı seçim beyannamelerindeki vaatler Genel Başkanı Cem Uzan tarafından meydanlarda ve medyada ortaya konuldu.
İşte bu vaatlerin hatta espirili bir yaklaşımla “Cem Uzan’ın siyasi mirasının” AK Parti ve CHP tarafından kullanıldığını vurguladım.
Öğle saatlerinde arayan Cem Uzan haberi okuduğunu ve Türkiye’deki bu gelişmeleri “keyifle seyrettiğini” söyledi.
8 yıl önce ortaya koyduğu “emekliye 14 maaş” hedefinin Ali Taran ile CHP tarafından 8 yıl sonra kopyalanarak alındığını vurgulayan Uzan, “ ülkem için hayırlı olsun. Ancak kopyacı CHP Ali Taran’la da olsa, Fethullah Gülen desteği de olsa bu seçimlerde başarılı olamaz” diye konuştu.
Cem Uzan sorularımı şöyle yanıtladı:
OU – Bu hedef açıklanır açıklanmaz Kaynak tartışması başladı. Hatta Maliye Bakanı kaynağı bulsunlar CHP’ ye oy veririm” dedi. Bu projenin ya da vaadin diyelim kaynağını siz iktidar olsaydınız nasıl bulacaktınız?
CU – Orhancığım beni tanırsın, yapacağım işe girişirim ve asla hesapsız kitapsız iş yapmam. Elbette kaynağını da oluşturmuştum. Şimdi öne sürülen kaynakları gülerek izliyorum. Kopyacı oldukları için asla başaramazlar.
OU – Pek çok vaadinizi de AK Parti uyguladı 12 yılda. Ancak medya sizin projeleriniz olduğunu ortaya koymadı. Nasıl değerlendiriyorsunuz?
CU – Az önce de söylediğim gibi büyük bir keyifle seyrediyorum. Meclis’e Genç Parti giremedi ama fikirleri girdi ve hatta uygulandı. Bir sorun yok, makamlara karşı bir saygısızlık yapmam ancak ben önerdim, yapılması gereken işleri ortaya koydum ve hükümetler de bunları doğru bularak uyguladı. Tüm vaatlerimin kaynağı da hazırdı.
OUCHP halktan oy almak için projeler açıklıyor, fakirliği, işsizliği sona erdireceğini söylüyor Kemal Kılıçdaroğlu başarılı olabilir mi, AK Parti iktidarına son verebilir mi?
CU – Hayır kopyacılar başarılı olamaz. Bakın Kemal Kılıçdaroğlu nereden aday oluyor?
OU – İzmir’den ön seçime katıldı ve 1. Sırada yer aldı.2. Bölgeden 1. Sırada aday oldu.
CU – İşte diğer kopyacılığı da burada. Hatırlarsanız ben de 2007 seçimlerinde İzmir’den aday olarak, “ İzmir Başbakan çıkartacak “ sloganı ile seçim kampanyası yaptım. 8 yıl sonra Kemal beyde İzmir’e gitti. Ben bugün aktif siyasetin içinde değilim. Ancak SONSÖZ Gazetesine ve sana çok teşekkür ederim. Bir hakkı yerine getirdiniz. Zaten birlikte çalıştığımız yıllarda da gazeteciliğini takdir ederdim ki bugün de tüm gazetecilerden farklı olduğunu ortaya koydun, tebrik ederim.
OU – Sadece benim için değil bu tebrik elbette gazetemizin imtiyaz sahibinin sağladığı “özgür ve özerk gazetecilik” açısından da önemli.
CU – Evet tabii Sayın Abdi Pehlivan’a da tebriklerimi ilet. Gerçekten çok farklı ve tarafsız bir gazetecilik yapıyorsunuz. Sayın Nuri Kayış’ın yazdıkları da dâhil sizi her gün dikkatle takip ediyorum ve gerçekten kutluyorum. Bugün Gazetecilerin üzerinde büyük baskı olduğunu görüyorum. Ancak ister beni destekleyen, ister karşı çıkan hangi siyasi görüşte olurlarsa olsunlar 2002 ve 2007 seçimlerinde ortaya koyduğumuz fikirleri, projeleri görmelerini değerlendirmelerini beklerdim. Bugün ben siyasetin içinde değilim. Ama her gün ülkemi ve yaşananları çok dikkatle izliyorum.
OU – Teşekkür ederim aradığınız için
CU – Asıl ben teşekkür ederim, vefa gösterdiniz, gerçekleri yazdınız herkese selam ve saygılar sunuyorum.