Yanlış yaptılar

HÜKÜMETE GİRMELİYDİLER ÇÜNKÜ
– MİT TIR’larının gerçeğini,
– Çözüm süreciyle ilgili olarak İmralı-MİT-HDP görüşmelerinin tüm perde arkasını,
– Türkiye’nin Suriye’de kime nasıl, ne zaman, ne kadar silah ve para yardımı yaptığını,
– Bilal Erdoğan’ın TÜRGEV vakfına yapılan bağışların miktar ve bağışçılarının öğrenilmesi,
– 1 Kasım seçiminde güvenliğin sağlanmasını ve
– 13 yıldır tek başına Türkiye’yi yöneten AK Parti’nin kapalı kapılar ardındaki iç ve dış politikalarının gerçeklerini öğrenirlerdi.

Siyasetçilerin hırslarının akıllarını etkilememesi beklenir. Yani hırsla, kızgınlıkla değil akıl ile mantık ile hareket etmeli, önlerine çıkan siyasi gelişmeleri de bu doğrultuda değerlendirmelidir.
Kurulacak geçici seçim hükümeti ne Erdoğan’ın, ne Davutoğlu’nun ne de AK Partinin hükümetidir. Anayasa Hükümetidir.
Haberin girişinde gerekçelerini tek tek saydım. CHP ve MHP kesinlikle hata yaptılar, yanlış yaptılar çünkü Anayasa Hükümetine Bakan vererek hem 1 Kasım seçiminin güvenliğinin sağlanmasını hem de 13 yıl süren AK Parti hükümetinin kapalı kapılar arkasında aldığı kararların perde arkalarını öğrenme olanağını kaçırdılar.
Eğer hükümete üye verselerdi, MİT, Suriye, TÜGEV gibi daha birçok konuda gerçek bilgileri öğrenip bunları kamuoyu ile paylaşsalardı 1 Kasım seçimlerinde belki de AK Partiyi hiç ummadığı bir hezimete uğratabilirlerdi.
7 Haziran’da seçmenin verdiği “koalisyon” kararını hiçe sayan AK Parti 13 yıl süren tek başına iktidar sürecini kaybetmesinin hırsıyla erken ya da Erdoğan’ın deyimiyle tekrar seçime gidiyor.
Geçici seçim hükümeti Türkiye’yi yaklaşık 2 ay sonra 1 Kasım seçimine götürecek ama seçim biter bitmez görevi bitmeyecek.
Türkiye Büyük Millet Meclisinin oluşması, Milletvekillerinin yemin töreni, Meclis Başkanlığı seçimleri, En çok oy alan partiye hükümeti kurma görevi verilmesi ve tek başına bir parti hükümeti ya da koalisyon hükümeti kurulacaksa bu sürecinden tamamlanmasını işte bu süreçte geçici Anayasa Hükümeti görevde kalacak.
Özetlersek yaklaşık 4-5 ay geçici Anayasa Hükümeti görevde kalacak.
İşte bu yüzden CHP ve MHP’nin geçici Anayasa Hükümetine bakan vermeleri gerekirdi.
Bir örnekle tamamlayayım. Geçen seçimlerde muhalefet partilerinin en çok şikâyet ettiği konulardan bir tanesi TRT ve havuz medyasının AK Parti’ye büyük destek vererek CHP ve MHP’nin aleyhinde yayınları yapmasıdır ki işte bu durumu düzeltmek için dahi hükümette yer almalıydılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir