3 Güncel sorun

1 – UÇAN TABUTLARDAN RF-4E’LER UÇAMAYACAK
2 – PİYASALAR ÇİFT BAŞLILIĞI SEVMEZ…
3 – İŞE ALINACAK 22 BİN 209 ENGELLİ ARANIYOR
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ ın Merkez Bankasına “Faiz indirimi baskısı” ile dünyada değer kazanması birleşince Başbakan’ın müdahaleleri de engelleyemedi ve Dolar rekor üstüne rekor kırdı…
Son günlerde 3 Fantom’un düşmesi ile 6 kahraman pilotumuzun şehit olması üzerine Türk Hava Kuvvetleri RF-4E tipi Fantom uçaklarının uçuşunu bugünden itibaren durdurdu.
Üniversite sınavlarına engelsizlerle birlikte girerek diploma almaya çalışan engelliler için açılan 22 bin 209 kadro boş kaldı.
Bu ülkede yazacak o kadar çok konu var ki hangisini ele alalım diye zaman zaman şaşırırız. Bugün 3 konu, 3 sorun seçtik Yazı İşleri Müdürümüz deneyimli gazeteci Cafer Külahlıoğlu ile.
Önce hepimize ZAM olarak yansıyacak dolar krizini birinci konu, birinci sorun olarak yazayım.
24 Ocak 1980 kararları ile Türk ekonomisinde çağ değiştiren rahmetli Turgut Özal, “piyasalar, yatırımcılar ve Ekonomi çift başlılığı sevmez. Türk ekonomisinin tek karar merci Başbakan olarak benim “ diyerek o günkü eleştirilere son vermişti
“Tarih tekerrürden ibarettir” sözü gerçektir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ ın Merkez Bankasının yüksek Faiz politikasını eleştirmesi, ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve bazı Bakanların karşı çıkması, Başbakan’ın iki arada bir derede kalması, Dolar’a dış piyasaların da etkisi ile tarihi rekorlar kırdırdı.
Olmaz, olamaz, Ekonomi çift başlılığı sevmez.
2. Konumuz ve 2. Sorunumuz son bir ayda 3 Fantom uçağımızın düşmesi, 6 kahraman pilotumuzun şehit olması ve “pilotaj hataları” diye şehitlerimizin suçlu ilan edilmesidir. Bu kazaların ve açıklamaların üzerinden günler geçmeden Muharip Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, yarın itibariyle RF-4E tipi uçakların uçuşlarının sonlandırılacağını açıkladı.
6 Şehit verilmesi mi gerekliydi bu karar için?
Gelelim 3. Konumuza ve 3. Sorunumuza.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, öğretmen, mübaşir, zabıt kâtibi, imam-hatip, müezzin-kayyum, Kuran kursu öğreticisi, hemşire, ebe, sağlık memuru unvanlı kadrolara eğitim durumu itibarıyla atanabilecek engelli adayın bulunmaması sebebiyle 22 bin 209 adet kadronun boş olduğunu söyledi.
Peki, asıl engelli kim? Bu engellileri Üniversite sınavlarına engelsizlerle birlikte sokan zihniyet değil mi? Bu engellilerden Üniversite diploması isteyeceğiniz yerde açacağınız mesleki kurslarla eğitim vererek boş kadrolara yerleştirseniz olmaz mı?
Kaldırın kafalarınızdaki engelleri.