Erdoğan Fidan’ı neden affetti…?

– ADAYLIĞINI ÇEKMESEYDİ ERDOĞAN FİDAN’IN MİLLETVEKİLLİĞİNİ ENGELEYECEK MİYDİ?
– ERDOĞAN KENDİSİNİ DİNLEMEYEN BİR KİŞİYİ NASIL GÜVENİP DE TEKRAR SIRDAŞI YAPACAK
Muhalefet AK Partiden milletvekili aday aday olarak siyasi kimlik kazandığını vurgulayarak Hakan Fidan’ın MİT Müsteşarlığına tekrar atanmasını siyasi etiğe aykırı bularak itiraz ediyor. Bu atama Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Fidan arasında tekrar “sırdaş“ ilişkisi doğurur mu?
MİT Müsteşarlığından istifa ederek AK Partiden Milletvekili aday adayı olan ve partiye resmi başvuruda bulunan Hakan Fidan yaklaşık 30 gün sonra bu başvurusunu geri çekti. Başbakan Ahmet Davutoğlu’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile istişare ederek yani onayını alarak Fidan’ ı yasa MİT Müsteşarlığına yeniden atadı.
11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün “Milletvekili adayı değilim” açıklamasının ayni saatlerde Hakan Fidan’ın milletvekilliği sevdasından vazgeçmesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın defalarca gösterdiği tepkinin neden olduğu aşikâr.
Erdoğan’ın Başbakan Davutoğlu’ na, “Hakan Fidan’ın milletvekili aday listelerinde yer verilmesin” şeklinde bir talimatı olduğu, Davutoğlu’nun da bu durumu Hakan Fidan’a bildirdiği başkent kulislerinde konuşuluyor.
Ankara’da temayül yoklamasında ilk sırayı da alan Hakan Fidan için “en önemli sırdaşımdı” diye açıkladığı Hakan Fidan’ a bu yaşanan olaylar nedeniyle tekrar eskisi gibi güvenip güvenmeyeceği belli olmayan Erdoğan’ ın bu geri dönüşe işte bu sırları nedeniyle onay verdiği de kulislerde konuşuluyor.
Peki Erdoğan kendisini dinlemeyerek MİT Müsteşarlığı gibi Türkiye’nin en önemli kurumunun başından istifa ederek AK Partiden de olsa milletvekili aday adayı olan Hakan Fidan’a bundan sonra nasıl güvenecek?
Yaşanabilecek herhangi önemli bir olayda Fidan yine Erdoğan’ ın sözünü ki bu söz aslında “talimat” tır dolayısıyla bu talimatı dikkate almaz ise ne olacak?
Diğer önemli bir soru ise Cumhurbaşkanı Erdoğan Hakan Fidan’ı yine eskisi gibi en önemli “sır küpü” yapacak mı?
Ve en önemli soru şu; artık siyasi kimliği de olan MİT Müsteşarı Hakan Fidan muhalefetin bu konudaki eleştirilerini göğüsleyebilecek mi, görevini tarafsızlıkla yapabilecek mi?
İSTİFASINDA NELER SÖYLENDİ NELER…?
Başbakan Ahmet Davutoğlu, şöyle demişti;
“Millete ve devlete hizmet etmiş olanlar, ister siyasi olsun, ister bürokrat, bir şekilde tarihe onurla adları geçer. 7 Şubat’ta Hakan Bey’e dönük olarak, özellikle de o zaman çözüm sürecini bloke etmek, engellemek üzere yapılan operasyon diyeyim, aslında Hakan Bey’e değil, bugün de yıl dönümü olması itibarıyla, hükümetimize ve Sayın Başbakanımıza, doğrudan Hakan Bey’in bağlı olduğu Sayın Cumhurbaşkanımıza, o dönem Başbakanımıza yapılan bir operasyondu. … 7 Şubat’a denk gelmesi, planlanmış bir husus değil ama millete ve devlete hizmet edenlerin önünde ufkun hiç bitmeyeceğini gösteren anlamlı bir tevafuktur”
(Tevâfuk, birbirine denk gelme, latîfâne (hoş, zarif) bir şekilde uyum içinde olma anlamına gelen İslamî terimdir. Anlamlı ve hikmetli (bilgece) amaçlarla, latîf bir şekilde birbirine yakışan ve birbiriyle ilişkili olan, uygunluk arz ederek bir düzenin varlığını gösteren, kısaca birbirine tevâfuk eden her şey, evrende tesâdüfe yer olmadığını işaret ve ispat eder.)
CHP LİDERİ KILIÇDAROĞLU: “BAŞBAKANLIK KOLTUĞU BOŞ OLUNCA…”
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise, Hakan Fidan’ın istifasını “Başbakanlık koltuğunun boş olmasına” bağlamıştı. Kılıçdaroğlu, Fidan’ın “aday olacağım” açıklamasına, “Tabii başbakanlık koltuğu boş olunca, böyle bir arayışa girildi” diyerek tepki vermişti.
MHP LİDERİ BAHÇELİ: “FİDAN, AKP-PKK-HDP’NİN ÇATI ADAYI…”
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, Fidan’ın milletvekili adaylığı konusundaki tepkisi ise, “Hakan Fidan, AKP-PKK-HDP’nin çatı adayı” şeklinde olmuştu.
HDP’Lİ BULDAN: “GÖREVDE KALMASINI İSTERDİM…”
Öcalan’la İmralı’da görüşen HDP heyetinde yer alan Milletvekili Pervin Buldan, Hakan Fidan’ın istifası üzerine, “görevde kalmasını isterdim” tepkisini vermişti.
BAŞBAKAN YARDIMCISI ARINÇ: “İSTİFAYI İSRAF OLARAK GÖRÜRÜM”
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın, Hakan Fidan’ın MİT Müsteşarlığı’ndan ayrılmasına yönelik tepkisi “israf olarak görürüm” olmuştu. Süpermen görevi verilmiş bir insanın bir vekil olarak parlamentoya girmesini israf olarak görürüm” açıklamasını yapmıştı.
BAŞBAKAN YARDIMCISI AKDOĞAN: “DOKUNULMAZLIK İÇİN AYRILMADI…”
Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, “Hakan Fidan’ın istifa etmesi dokunulmazlık zırhına alınması için olduğu iddialara gülüp geçiyorum. Başbakanlık iddialarına gülmekten ziyade, Davutoğlu’na karşı senaryonun bir parçası olmasına gülüyorum. Sayın Başbakana karşı bir durum yok burada” demişti.