AK Parti’deki büyük düşüş Erdoğan’ı siyasete soktu

2002 seçiminden bu yana ilk kez CHP – MHP ve HDP tek başına iktidar olan AK Parti karşısında oylarını yükseltiyor, bu durumu gören Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafsızlığını bırakarak AK Parti’ye destek veriyor.
13 yıldır tek başına iktidarda olan AK Parti 7 Haziran seçimlerine Ahmet Davutoğlu önderliğinde girerken oylarındaki düşüş iktidarı kaybetme noktasına doğru gidince Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafsızlık yeminini bir kenara bırakarak AK Parti’yi iktidarda tutma çabasına girdi.
AK Parti 2002 seçimlerinden bu yana yapılan seçimlere Erdoğan’ın liderliğinde girdi ve tek başına iktidar olmayı 13 yıldır sürdürdü.
7 Haziran seçimlerinde ise AK Parti 2 önemli eksik ile siyaset arenasına çıktı. Birinci eksik Genel Başkanlıkta artık Erdoğan yok, yerine geçen Ahmet Davutoğlu İkinci eksik ise 3 dönemini dolduran, AK Partiyi sırtlayan deneyimli 75 milletvekili oldu.
Davutoğlu’nun meydan mitinglerinde beklenen patlamayı yapamaması ve AK Parti’nin giderek oy kaybetmesi karşısında Recep Tayyip Erdoğan devreye girdi. Çeşitli toplantılarda, toplu açılışlarla hemen hemen her gün Erdoğan konuşmalar yaparak düşüşü durdurmaya hatta partiyi iktidarda tutmaya çalışıyor.
Erdoğan’ın tarafsızlık yeminini muhalefete göre çiğnemesini de, “ tüm partilere eşit mesafedeyim” sözleriyle karşılayan Erdoğan bu sözünün dışında muhalefet partilerinin tamamını açıkça eleştirmekten de geri kalmıyor.
Erdoğan’ın son hamlesi ise 2 televizyon kanalının ortak yayınına çıkarak canlı yayında Mehmet Barlas’ın sorularını yanıtlaması oldu.