Ey seçmen sen nelere kadirsin

Deniz Baykal’ı görüşmek için Saray’a davet eden Cumhurbaşkanı Erdoğan eğer AK Parti tek başına iktidarı kaybetmeseydi “Saray’a gelmem” diyen Baykal’la asla görüşmezdi. 7 Haziran’da sandıktan çıkan sonuç nedeniyle Erdoğan Baykal’la Dışişleri konutunda buluşmayı kabul etmek zorunda kaldı.
7 Haziran seçimlerinde AK Parti’nin oylarının düşüşünün en önemli gerekçelerinden biri de kuşku yok ki “ Başkanlık, Saray ve Saltanat“ eleştirileri oldu.
13 yıl boyunca Başkent’in Aydınlıkevler semtinde mütevazı bir apartman dairesinde Başbakanlık sürecini geçirdi Recep Tayyip Erdoğan.
Ilımlı AK Parti seçmeni bu tevazuu destekledi ve Erdoğan’ın yaklaşık % 52 oyla Cumhurbaşkanı seçti.
İşte Erdoğan ile kendisini destekleyen ılımlı seçmenler arasındaki gönül bağları bu noktadan itibaren kopmaya başladı.
Erdoğan Başbakanlık binası olarak inşaatı tamamlanmak üzere olan Beştepe’deki dev binanın, “ Cumhurbaşkanlığı Saray Külliyesi “ olacağını, Atatürk’ten bu yana tüm Cumhurbaşkanlarının kullandığı ve Abdullah Gül tarafından da büyük bir masraf ile restore edilen Çankaya Köşk’ünün Başbakanlık Konutu olacağını açıkladı.
Bu binanın yargı kararları ile de “kaçak” statüde olması, oda sayısı ve süper lüx özellikleri de kamuoyunda tartışılmaları alevlendirdi ama Erdoğan bunların hiç birisini dikkate almadı.
Erdoğan 7 Haziran seçimleri için de “Anayasa değişikliği ve Başkanlık Sistemi” hedefi koyarak AK Parti için seçmenlerden 400 milletvekili istedi.
Aslında bir de Diyanet işleri Başkanının iade ettiği lüks makam arabası konusu var ki, Erdoğan’ın kendisine zırhlı bir Mercedes makam arabası ve hatta uçak tahsis edileceğini açıklaması ve Başkanı “ Dini Lider” olarak tanımlaması da AK Parti’nin cami cemaatinde huzursuzluk yarattı.
Erdoğan’ın son hataları ise siyaset sahnesinde aktif mitingler, toplantılar düzenleyerek muhalefet partilerine hücum etmesi, Kürtçe Kur-an’ı mitinglerde siyasi unsur haline getirmesi oldu.
Türkiye’ye gelen tüm yabancı konukları, Başbakan’ı, Bakanlar Kurulu’nu, Medya’yı, Muhtarları, Taksi ve Otobüs Şoförlerini Saray’da ağarlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 7 Haziran seçim sonucunda AK Parti’nin 1. Parti olmasına rağmen tek başına iktidarı kaybetmesi seçmenin, yukarıda yazdığım değerlendirmelerinin sonucunda olduğu gerçeğini ortaya çıkardı.
İşte bu gelişmeler sonucunda Deniz Baykal’ı görüşmek için Saray’a davet eden Cumhurbaşkanı Erdoğan eğer AK Parti tek başına iktidarı kaybetmeseydi “Saray’a gelmem” diyen Baykal’la asla görüşmezdi.
7 Haziran’da sandıktan çıkan sonuç nedeniyle Erdoğan Baykal’la Dışişleri konutunda buluşmayı kabul etmek zorunda kaldı.
Ey seçmen bak sen nelere kadirsin. 13 yıldır hiçbir taviz vermeyen ve “tek adam” olarak Türkiye’yi yöneten, Amerika’ya, Avrupa Birliğine, İsrail’e, Suriye, Mısır liderlerine kafa tutan “Usta” lakaplı Erdoğan’a saray külliyesi dışında görüşme yapma tavizi verdirdin…