HAZIRLIKSIZ YAKALANDIK

PKK DAĞLARDA BAŞLADI, YERLEŞİM YERLERİNE İNDİ MAALESEF İKİSİNDE DE AYNI OLDU

Türkiye PKK’yı 1984’de Eruh ve Şemdinli’de karakollarına yaptığı Terör saldırılar ile tanıdı. Ancak 1981’yılında Beytiüşebbap İlçesi Kavaklı Mezrasında yaptığımız operasyonda PKK’ya verdiğimiz ilk şehit Kütahyalı Mehmet Çavuş’um idi. Kollarımda can veren Kütahyalı kahraman Mehmet Çavuş’u ve bu operasyonu anlatarak başlıyorum gerçekleri anlatmaya.
1980 yılında 167. Dönem Yedeksubay sınavında dosyama “Komando” damgası vurulunca Ağustos ayında Eğirdir Dağ Komando okulunda buldum kendimi. Tuğgeneral Cemal Eruç okul komutanı, Albay Bülent Özkoçak ise öğrenci Alay komutanı idi.
1. Ligde Yenişehir’de 18 yıl basketbol oynadığımdan, “yaparım” dedim zor
komando eğitimini. Evliydim ve 3 yaşımda oğlum vardı. O yıllarda 1. Ligde oynayan Muhafızgücü Basketbol takımına atanacaktım.
1981 yılında Türkiye’nin PKK’ya verdiği İLK ŞEHİDİ Kütahyalı Komando Mehmet Çavuşumu Kavaklı mezrasında kollarımda nasıl Şehit verdim?
Kaç operasyon yaptım, biri kaçakçılıktan diğeri vatana ihanetten 2 Yüzbaşı neden mahkum oldu?
Yaralı 2 erimi Hakkari’den Van’a Helkopter ile gönderebilmek için Nöbetçi Subayı neden tehdit ettim?
Genelkurmay PKK terörünün başlama tarihi olarak neden bu operasyonu açıklamadı?
Bir yıl Yüksekova’da Gazeteci olarak asla göremeyeceğim, öğrenemeyeceğim neler yaşadım?
Dönemin Başbakanı merhum Turgut Özal ve mini Milli Güvenlik Kurulu’na verdiğim 5 saatlik brifingde Türkiye’nin PKK terörüne nasıl hazırlıksız yakalandığını nasıl anlattım.
Özal’ın, “ne öneriyorsun?” sorusuna acilen alınması gereken önlemler olarak neler önerdim? Hangileri yapıldı, hangileri yapılmadı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir