Hedef seçim değil geçim

PARTİLER VE LİDERLER YARIŞIYOR AMA VATANDAŞ’IN DERDİ FARKLI
SEÇİM SAHNESİNDE DURUM: Cumhurbaşkanı Erdoğan Başkanlık sistemi istiyor ve muhalefeti topyekûn suçluyor, Başbakan Davutoğlu 27 Mayıs 1960 darbesi ile muhalefeti eleştiriyor. CHP vatandaşın cebini doldurmayı, MHP Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hücumu, HDP ise vatandaşa hoş görünmeyi hedefliyor…
Bu seçim farklı yönleri ile tarihe geçecek gibi görünüyor. Neden mi? Çok basit bir yanda 13 yıllık AK Parti iktidarını savunan ve tek başına Anayasa değişikliğini yapacak milletvekili çıkarmayı hedeflene Cumhurbaşkanı, Başbakan ve AK Parti var. Karşısında tüm muhalefet partileri var.
Tarafsız olması gereken Cumhurbaşkanının AK Parti’den yana taraf olarak seçim meydanlarında muhalefet partilerini sert sözlerle eleştirmesi Cumhuriyet döneminde bir ilki oluşturdu.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Başkanlık sistemi istiyor, Davutoğlu destekliyor, Ak Parti yeniden tek başına iktidar olmak bir yana Meclis’te Anayasa değiştirecek çoğunluğa ulaşmak istiyor.
Muhalefete bakacak olursak CHP ekonomik programı ve vaatleri ile vatandaşın cebini doldurmayı hedeflerken, MHP Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı sert sözlerle eleştirmeyi, HDP ise sadece Kürt seçmenden değil Türk seçmenden de oy almak için hoş görünmeye çalışıyor.
Şimdi gelelim seçmene; yani vatandaşa. Ne Başkanlık sistemi umurunda ne de siyasi kavgalar umurunda. Vatandaşın derdi seçim değil; geçim.
İşsizlik azalmış, fakirlik sınırı yükselmiş, kredi kart ve bireysel kredi borçları icra dairelerine taşmış, emeklilik azap haline gelmiş, çalışan emekli sayısında patlama yaşanmış, kreşlerden, ana sınıfına, ilköğretimden üniversiteye paralı eğitim vatandaşın belini bükmüş, özel hastane fark ücretleri bir yana emekli maaşlarından yapılan sağlık kesintileri emekli maaşlarını iyice kuşa çevirmiş, ev kiraları, kömür, doğalgaz, elektrik ve su paraları zamlarla vatandaşı ezmiş, akaryakıt zamları çiftçiyi üretemez, pahalı gıda fiyatları vatandaşı tüketemez hale getirmiş ki özetle dert küpü haline gelmiş vatandaş geçimden başka seçimi düşünecek hale gelmemiş.
İşte bu durumda vatandaşın hedefi seçim değil geçimdir, geçim…