Yalan mı söylemiş…?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sormuş,” Nedir bunun fiyatı?”
Diyanet İşleri Başkanı Görmez yanıtlamış, “330 bin lira”
Erdoğan Başkan Görmez’in Mercedes Makam arabasını iade etmesine karşı çıktı ve “ haberim olsaydı iade ettirmezdim” dedi. Erdoğan bu kez Mercedes’in fiyatı konusunda da yukarıda diyaloğu açıkladı. Mercedes S 500 modellerinin “başlangıç” fiyat listesi ekte ve en ucuzu 878 bin lira. Başkan Görmez anlaşılan Cumhurbaşkanına yalan söylemiş… Fiyat doğru ise faturayı açıklasınlar biz de özür dileyelim.
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in satın aldırdığı Mercedes S 500 modeli makam arabasını “ibreti âlem” için iade etmesi sonrası tartışması devam ediyor.
İade nedeniyle uğranan zararın yaklaşık 200 bin lira olduğunu ve Başkan Görmez’in bu zararı kendi cebinden karşılaması gerektiğini yazdım.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Başkan Görmez’in Mercedes Makam arabasını iade etmesine karşı çıktı ve “ haberim olsaydı iade ettirmezdim” dedi ve tartışmayı sonlandırmadı. Erdoğan son olarak da, “ Çok enteresan ne diyorlar? O Mercedes bunların yapacağı işlerin kaynağıymış. Bir de bedel koyuyorlar. Neymiş, değeri 1 milyon. Eski rakamla 1 trilyon. Böyle bir şey yok. Dün Arnavutluk ziyaretimde, Diyanet işleri başkanımıza  “nedir bunun fiyatı” dedim. Söyledi “330 bin lira.” Şimdi bu iftirayı atanların çoğunun altında Mercedes var. Bizim koskoca Diyanet İşleri Başkanlığı’mızda makama tahsisli bir araç olmasından daha doğal ne olabilir?”
Diye konuştu.
Mercedes S 500 modeli sıfır yani kullanılmamış makam aracının fiyatını ithalatçı ve satıcı resmi bayilerin fiyat listelerini isteyerek araştırdım. Bu listeyi de 1. Sayfadan yayınladık.
En ucuz Mercedes S 500’in anahtar teslim fiyatı 878 bin 600 lira. Bu durumda Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “yalan söylemiş” olmuyor mu?
Peki, indirim yapılarak 330 bin liraya alınması söz konusu olur mu? Aracın listedeki vergisiz fiyatı ise 300 bin 35 lira olarak yer alıyor.
Tüm Vatandaşlar bu arabalara % 145 oranında Özel Tüketim Vergisi ödüyorlar. Acaba Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Mercedes’i vergisiz alma hakkı mı var? Bilmem. Eğer bu arabanın fiyatı doğru ise faturayı açıklasınlar ben de özür dileyelim.
HABER VAKTİM’e yanıt
RTÜK Üyesi Süleyman Demirkan ile yaptığım söyleşide Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın muhalefete rakip olarak siyaset yaptığını vurgulayarak eleştirmesi tarafınızdan maalesef çarpıtılarak haber yapıldı. Gazetecilik etik kurallarına uygun olmadan yapılan bu haberde “Demirkan’ın hakaretleri” ifadesi kullanıldı.
Sadece RTÜK Üyesi olarak değil bir vatandaş ve Gazeteci olarak Erdoğan’ı eleştiren Demirkan’ın sözlerinde asla bir hakaret ve skandal bulunmamaktadır. Umarım Haber Vaktim bu açıklamamı sayfasına taşır.