HGS ‘ de kat kat ceza Sonsöz ve FOX TV’de

HGS ve OGS’ de kat kat cezayı Sonsöz yazdı FOX TV yayınladı

SONSÖZ KAT KAT CEZAYI YAZDI, MHP “AF” İÇİN HAREKETE GEÇTİ

Mhp genel başkan yardımcısı prof. Dr. Mevlut karakaya
mhp genel başkan yardımcısı prof. Dr. mevlut karakaya hgs sorununu meclis’e taşıdı

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlut Karakaya tarafından yazılı soru önergesi oldu. Karakaya kat kat uygulanan ve 2 yıl bekletildikten sonra vatandaşa tebligat edilen rekor cezaların af edilmesini önerdi. Gözler Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın vereceği yanıta çevrildi.
Köprü ve gişelerden kaçak geçen araçların sahiplerine 2 yıl bekledikten sonra katlanarak gönderilen rekor HGS ve OGS idari para cezaları Sonsöz’ün yayınından sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşındı.
MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlut Karakaya’nın, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın yanıtlaması için Meclis Başkanlığına verdiği yazılı soru önergesi şöyle:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıda yer alan soruların, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Binali Yıldırım tarafından, Anayasa’nın 98 inci, İçtüzüğün 96 ve 98 inci maddeleri uyarınca yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim. Saygılarımla
Mevlut Karakaya
Adana Milletvekili

Binali yıldırım ulaştirma, deni̇zci̇li̇k ve haberleşme bakani
Binali yıldırım ulaştirma, deni̇zci̇li̇k ve haberleşme bakani. Şimdi gözler hgs ve ogs sorunun çözümü için bakan yıldırım’da

Bakanlığınıza bağlı Karayolları Genel Müdürlüğü’nün kuruluş ve görevleri hakkında kanun ile ilgili yönetmelikler ve diğer mevzuatta yer alan hükümlere göre köprü ve otoyollardan kaçak geçen araçlara fahiş zamlar uygulanmakta, bununla da kalmayıp 2 yıl gibi süre beklenerek toplu ödeme ihbarnamesi tebliğ edilmektedir. Bu durum da vatandaşların büyük mağduriyetlerine ve haklı şikayetlerine neden olmaktadır.
Soru: En uzak çıkış ücretinin 10 kat olarak uygulanan bu idari para cezası vatandaşları mağdur etmekte ve ödeme imkanını ortadan kaldırmaktadır. Bu cezanın makul seviyeye indirilmesini düşünüyor musunuz?
Soru: Karayolları Genel Müdürlüğü vatandaşlara uygulanan bu cezaları 2 yıla kadar bekletmekte ve vatandaşlara toplu halde ödenme imkanı çok zorlaşacak şekilde tebliğ etmektedir. Bu yöntemi değiştirmek için bakanlığınız ne gibi tedbirler almaktadır?
Soru: Tebligatların toplu halde gönderilmesi vatandaşın ilk ihlalden itibaren cezasını bir hafta içinde cezasız ödemesini mümkün kılmıyor. Günümüzde elektronik posta, SMS gibi vatandaşı uyaracak imkanlar varken, ihlalin zamanında bildirilmemesinin amacı “cezalı yüksek ücret almak” mıdır?
Soru: 20 – 30 bin lira gibi çok yüksek rakamlara ulaşan idari para cezaları ile bakanlığınızın amacı vatandaşı zor düşürmek midir?
Soru: Bakanlığınız bu tür cezaları katlayarak yükseltmek ve tebligatları da geç yaparak bütçe açığını kapatmayı mı hedeflemektedir?
Soru: Vatandaş şikayetlerinde söz konusu yasa ve yönetmelikler arasında idari para cezasının hesaplanmasında ve tahsilinde çelişkiler olduğunu söylemekte, medyada da bu konuda yayınlar yapılmaktadır.
Soru: Köprü ve otoyol gişelerinden kaçak geçişlerde uygulanan idari para cezalarının vatandaşı mağdur etmeyecek adil şekilde düşürülmesi ve tahsilatların ayrı bir cezaya dönüşmemesi için ne gibi tedbirler alacaksınız?
Soru: Kat kat uygulanan ve 2 yıl bekletildikten sonra vatandaşa tebligat edilen rekor cezaların af edilmesi binlerce vatandaşın mağduriyetini önleyecektir. Acilen af çıkarmayı düşünüyor musunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir