Sandığın kilidi: HDP

7 HAZİRAN’A 48 SAAT KALA SİYASET SAHNESİNDE SON DURUM
AK Parti: Tabanında kırgınlık küskünlük hâkim
CHP: Ekonomik vaatleri ile % 30’ u aşmak istiyor
MHP: HDP karşıtlığı ile % 20’yi hedefliyor
HDP: Kürt ve Türk oylarıyla % 10’u aşma çabasında
VE CUMHURBAŞKANI: AK Partiyi tek başına iktidarda tutmaya çalışıyor.
Artık saatler kaldı Genel Milletvekili seçimlerinin sonuçlanmasına. Liderler günlerdir Türkiye’yi dolaşıyor, mitingler yapıyor, televizyon ve radyolara çıktılar.
Meclis’teki grup toplantılarında da sık sık gördüğümüz kavgalarını, hakaretlerini bu kez miting alanlarında ağırlaştırarak tekrarladılar.
Tek partili günlere, 1960 darbesine, Menderes’li, Özal’lı yıllara, 12 Eylül’e, 28 Şubat’a, atıfta bulundular.
Bıkmadan usanmadan birbirlerini kötülediler, hakaretler ettiler.
Siyasi Partilerin bu mücadelesi tabiri caizse kıran kırana sürerken siyaset sahnesine Cumhuriyet tarihinde ilk kez Cumhurbaşkanı da çıktı.
Siyaset sahnesinin 13 yıldır yakından tanıdığı Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanlığı yeminindeki tarafsızlık ilkesine rağmen 7 Haziran seçimleri için siyaset sahnesine tartışmalı bir çıkış yaptı.
Erdoğan hemen hemen her gün çeşitli vesilelerle, mitingler yaptı, toplantılarda konuştu, televizyon programlarına tek başına çıktı. Erdoğan “tarafsızım” dese de muhalefeti ağır cümlelerle eleştirmesi muhalefetin tepkisine yol açtı.
Muhalefet partileri de AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nu eleştirirken bir yandan da Erdoğan’a hücum ettiler.
Şimdi gelelim seçim 48 saat kala siyaset sahnesindeki son duruma.
Sandığın kilidi kuşku yok ki HDP.
AK Parti: Tabanında kırgınlık küskünlük hâkim ki Cumhurbaşkanı Erdoğan’da bu tespiti yaptı.
CHP: Ekonomik vaatleri ile % 30’ u aşmak istiyor. Emeklilere 2 ilave maaş ile Asgari ücreti bin 500 liraya çıkarma vaadine, Merkez Türkiye projesini ekleyince CHP çıtasını yükseltti
MHP: HDP karşıtlığı ile % 20’yi hedefliyor. Evet, HDP’ nin kamuoyunda giderek artan beğenisine karşı olan seçmen MHP’ de bütünleşmeye başladı. Bahçeli ve kurmayları %20’ yi aşacaklarına inanmaktalar.
HDP: Kürt ve Türk oylarıyla % 10’u aşma çabasında. HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın barışçı sloganları, her kesimi kucaklayan mesajları HDP’ nin % 10 sınırında olduğunu ortaya koyuyor. Bana göre HDP kıl payı da olsa % 10 barajını aşabilecek durumda.
VE CUMHURBAŞKANI: AK Partiyi tek başına iktidarda tutmaya çalışıyor. İşte 7 Haziran seçiminin sürprizi bu noktada önem taşıyor. AK Parti oylarının Davutoğlu’nun seçim kampanyalarına rağmen düşüte olduğunu gören Erdoğan bütün gücü ile AK Parti’yi tek başına iktidarda tutmaya çalışıyor.
Şu tespiti yapmak şart: Eğer AK Parti tek başına iktidar olursa bu başarı kuşkusuz Erdoğan’ın başarısı olacaktır.
İşte bu durumda bile AK Parti’nin tek başına iktidar olması HDP’ nin % 10 barajı geçmesi veya geçememesine bağlıdır.
HDP’nin barajı geçmesi durumunda, CHP ve MHP son seçimdeki oylarını tekrar alsalar dahi AK Parti’nin % 48-49’dan fazla oy oranı alması gerekir tek başına iktidar olması için.
İşte bu yorumları destekleyen bir hatırlatma yapayım. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AK Parti için ilk hedefi 400 milletvekili idi. Erdoğan daha sonra bu hedefi 335’e indirdi. Siyaset sahnesinin en deneyimli ismi olan Cumhurbaşkanının son söylemlerini dikkate aldığınızda bu hedeften de vazgeçtiği ortaya çıkıyor.
Bu durumda AK Parti’ nin tek başına iktidar olması bile Erdoğan için “yeterli” sayılacaktır.