Üniversiteli işsizler

DEVLETİN RESMİ RAKAMLARINA GÖRE SAYILARI 714 BİNE ULAŞTI
Anne babaların büyük fedakârlıklarla okuttukları çocukları işsizler ordusundalar. Dedelerin, ninelerin iş aradığı ülkemizde Üniversite mezunları da iş arıyor. Devletin resmi rakamlarına göre Ocak 2015 itibarı ile 714 bin 256 Üniversite mezunu işsiz
İşsizlik Türkiye’nin en önemli sorunlarının başında geliyor. Anne babalar evlatlarının okuması için çok büyük fedakârlıklara katlanıyorlar. Maddi ve manevi yönden sıkıntı çeken anne babaların hedefleri elbette evlatlarının Üniversite mezunu olması ve iş hayatına atılarak yuva kurması.
Ama maalesef acı tablolar 714 bin 256 Üniversite mezununun işsiz olduğunu ortaya koyuyor.
Oku, oku işsiz ol. Umutların yıkılsın, iş kapıları yüzüne kapansın. Umutlar yıkılsın, büyük büyük hedefleri olan gençler umutsuzluğa kapılsın işte Türkiye’de işsiz Üniversite mezunları bu durumda
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) resmi rakamlarına göre Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2015 yılı Ocak döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 454 bin kişi artarak 3 milyon 259 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 1 puanlık artış ile %11,3 seviyesinde gerçekleşti.
Aslında pek çok iş kolu da Üniversite mezunu teknik eleman arıyor. Ancak eğitim sistemimizin çarpıklığı nedeniyle iş hayatının aradığı nitelikte eleman üniversitelerimizde yetiştirilmiyor.
Ara teknik eleman ihtiyacı da Türk eğitim sisteminin en önemli eksikliği olarak dikkat çekiyor. Öğretmenlere gelince onların durumu da içler acısı.
Her yıl binlerce öğretmen de işsizler ordusuna katılıyor. Milli Eğitim az sayıda öğretmeni kadrosuna alınca binlerce öğretmende işsizler ordusuna katılıyor.
Üniversite mezunlarının çok büyük kısmı ise mezun olduğu alanda değil, bulduğu işte çalışıyor. Bu durumda eğitim-istihdam ilişkisinin hatalı kurulduğunun en önemli göstergesi oluyor.